Arama

Yazmak üzerine izlemeniz gereken 10 film

Yazar olmayı kafaya koyanlar için, "Sadece kitaplar ve diğer yazarlar değil, bırakın ressamlar da sizi etkilesin," der Hemingway. Biz de "Bırakın filmler sizi etkilesin!" diyerek, yazmak konulu 10 filmi listeledik.

  • 1
  • 10
Hayalet Yazar (2010)
Hayalet Yazar (2010)

Drama / Gizem - 2 saat 10 dakika - IMDb: 7.2

Hayalet Yazar filminin konusu:

Eski muhabir ve gazeteci Robert Harris'in 2007 tarihli tartışmalı ''The Ghost'' isimli romanından uyarlanan filmin merkezinde eski bir İngiliz Başbakanı'nın anılarını yazması için tutulan bir yazar bulunuyor.

Yazar, araştırmaları sürerken ortaya çıkardığı gerçeklerle bir anda kendisini CIA'den silah endüstrisine, Beyaz Saray'dan Downing Street 10 adresine uzanan dehşet verici bir ağın ortasında buluyor. Buna paralel olarak da eski Başbakan, görev süresi sırasında, terörle mücadele adına, bir grup İngiliz vatandaşının gizlice CIA'e teslim edilmesine yeşil ışık yakarak, bu zanlıların işkence görmesine izin vermekle suçlanıyor. Polanski, hakkında verilen tutuklama kararı yüzünden giremediği İngiltere ve ABD'ye bol bol siyasi gönderme yaptığı filmi İsviçre'de ev hapsindeyken çekti.

Filmin ilgi çekici yanı ise İngiltere Başbakanın anılarını kaleme alması için adı gizli tutulacak bir yazarla anlaşmasıdır. Fakat zaman içinde yazar merak ettiğinden fazlasını öğrenince hayatı tehlikeye girecektir.

Yönetmen: Roman Polanski Senaryo: Roman Polanski, Robert Harris

  • 2
  • 10
Barton Fink (1991)
Barton Fink (1991)

Dram/Gizem - 1 saat 57 dakika - IMDb: 7.7

Barton Fink filminin özeti:

Yazmak, hiç şüphesiz, kalem sahibinin ilham gücü tarafından yönetilen bir eylemdir. New York'ta ün sahibi olmuş bir oyun yazarı Barton Fink, hesapta olmayan bir teklifle karşı karşıya gelir. Kendisinden Los Angeles'ta bir senaryo yazması istenir. Ancak gerekli görüşmeler sırasında istenilen senaryonun oldukça kaba bir içeriğinin olması istendiğini öğrenir. Bu hiç ona göre olmadığı için tıkanıklık yaşamaya başlar. Kaldığı otelde komşusu olan Charlie Meadows, geveze bir pazarlamacı ve tam bir orta sınıf insanıdır. Fink'in hayatına bu süreçte başka insanlar da girer ancak ihtiyacı olan ilhamı yakalamasına katkıda bulunamazlar. Sıkıntının tavan yaptığı bir noktada Fink, kendisini umulmadık bir cehennem tablosu içinde bulur. Peki, Fink bu tablodan kurtulabilecek midir?

Ayrıca ''Barton Fink'', son 30 yılın postmodern kara film ya da neo-noir şaheserlerinden biridir. Ayrıca film içerdiği, karakter, sahne ve motifleriyle sinema külliyatında yer edindi.

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen Senaryo: Joel Coen, Ethan Coen

  • 3
  • 10
Paris'te Gece Yarısı (2011)
Paris'te Gece Yarısı (2011)

Fantastik/Romantik - 1 saat 40 dakika - IMDb: 7.7

Paris'te Gece Yarısı filminin özeti:

Woody Allen'ın penceresindeki Paris manzaraları ile izlediğimiz Paris'te Gece Yarısı, ilk dakikalarından itibaren izleyiciye hayaller kurdurmaya başarıyor. Sonbaharda evlenecek olan nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir. Böylece genç adam, Paris'e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir.

Eğer siz de edebiyat ve sanatseverseniz, Woody Allen tarzı komik dokunuşlarla bezenmiş bu filmde Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlamaktan büyük keyif alacaksınız. Ayrıca, sanatçıların, okuduğumuz kaynaklardaki karakterlerinin ekrana yansıtılabilmesi, filmin başarısını yarı yarıya sırtlayan bir özellik.

Yönetmen: Woody Allen Senaryo: Woody Allen

  • 4
  • 10
Tersyüz (2002)
Tersyüz (2002)

Dram/Suç - 1 saat 54 dakika - IMDb: 7.7

Tersyüz filminin özeti:

Charlie Kaufman, dönemin en meşhur kitaplarından biri olan The Orchid Thief'ı Hollywood için senaryolaştırmaya çabalamaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bir türlü senaryosunda yeni adımlar atamamakta, attığı her adımda da daha fazla tıkanmaktadır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmiyormuş gibi bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşiyle didinmektedir. Geçen her gün Charlie'nin biraz daha kaybolmasına ve kendi başını belaya sokmasına yol açacaktır.

Bir yanda mesleği yazarlık olan ve bunu en iyi şekilde yapmak için kendini hırpalayan bir yazar, diğer yanda bir vakit öldürmek için başlayıp en sıradan yazarlık yöntemlerini deneyerek daha başarılı bir iş çıkarmış olan ikizi arasındaki çatışma, yazar olmak isteyen pek çok izleyiciye tanıdık gelecektir.

Yönetmen: Spike Jonze Senaryo: Charlie Kaufman, Donald Kaufman, Susan Orlean

  • 5
  • 10
Saatler (2002)
Saatler (2002)

Dram - 1 saat 54 dakika - IMDb: 7.6

Saatler filminin özeti:

Filmde, her kadın diğerine bir zincirin halkaları gibi eklenirken, bir edebiyat eserinin gücü, hayatlarını karşı konulamaz şekilde değiştiriyor. Birinci kadın, Virginia Woolf, Londra'nın varoşlarında bir yandan depresyonla savaşırken, bir yandan da ilk romanı olan Mrs. Dalloway'i yazıyor. Bundan 20 yıl kadar sonra, II. Dünya savaşının sonunda Los Angeles'ta yaşayan bir ev kadını olan Laura Brown, Mrs. Dalloway'i okuyor ve bunun içindeki savaşcı ruhtan aldığı ilhamla yaşamında büyük bir değişiklik yapma kararı alıyor. Ve günümüz New York'unda yaşayan, Woolf'un Mrs. Dalloway'inin modern bir versiyonunu olan Clarissa Vaugan için sonun ne olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Üçünün hikayesi bir araya geliyor ve sonunda şaşırtıcı bir tanışma gerçekleşiyor.

Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf'un kült romanı Mrs. Dalloway ekseninde anlatan film 9 dalda Oscar'a aday gösterildi ve bunlardan birini kazandı.

Yönetmen: Stephen Daldry Senaryo: David Hare, Michael Cunningham

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN