Arama

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa dönüşü anlatan doğa filmleri, şehirden ve şehir hayatının sunduklarından sıkılan insanlar için bir kaçış niteliği taşır. Sizler için bu kaçışa bir nebze de olsa yardım edecek, yolun ya da yolcunun hikâyesi olan doğa filmlerini listeledik.

  • 1
  • 10
SON YOLCULUK- ONE WEEK, 2008
SON YOLCULUK- ONE WEEK, 2008

En fazla iki yıl ömrünüz kaldığını öğrenseniz ne yapardınız? Vaktiniz tükenmekte olduğunda kendinizi belki de bir yol hikâyesi içinde bulurdunuz. Siz yenilikler ve güzellikler görmek istiyorken karşılaşacağınız manzaralar gerçeklerle yüzleşmenize neden olabilir. Bir yolun ya da yolcunun hikâyesi.

Süre: 94 dk
Yönetmen: Michael McGowan
Tür: Dram, Macera
Ülke: Kanada

  • 2
  • 10
ÖZGÜRLÜK YOLU- THE WAY BACK, 2010
ÖZGÜRLÜK YOLU- THE WAY BACK, 2010

1940 yılında Sovyet Rusya'ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçtıktan sonra 6000 km yürüyerek Gobi Çölü'nü aşıp Hindistan'a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı ustalıkla anlatan gerçek olaylara dayanan bir yol öyküsü... Sibirya'dan Hindistan'a 6.000 kilometrelik bir özgürlük yolculuğu… Filmin yönetmeni, Truman Show ve Ölü Ozanlar Derneği'ni de yöneten Peter Weir.

Filmin geçtiği dönemde Sovyet Rusya'da bulunan Polonyalı Sławomir Rawicz'in 'The Long Walk' isimli kitabından uyarlanan Özgürlük Yolu'nun hikâyesi oldukça ilginç. Kitabın 1956'da yayınlanmasından ve 500 bin satıp 25 dile çevrilmesinden sonra pek çok kişi bu olayın ve hala hayattalarsa yaşayan tanıklarının izini sürmüş, hatta İngiliz BBC kanalı da bu efsaneyi belgeselleştirmiş. Böylesine yüklü bir bilinmezlik zincirine bağlı olan bu filmi yapma fikri de, işte bu BBC belgeselini seyrettikten sonra düşmüş yönetmen Weir'ın aklına.

Süre: 2s 14 dk
Yönetmen: Peter Weir
Tür: Macera, Dram
Ülke: ABD, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri

  • 3
  • 10
WILDLIKE, 2015
WILDLIKE, 2015

Alaska'nın el değmemiş ormanlarında yürümek nasıldır? Aile sorunları sebebiyle evden kaçan bir kızın sıradan hikâyesi. Mackenzie, sorunlu ama cesur bir kızdır. Annesi onunla mücadele edemez ve amcası Juneau ile yaşaması için Alaska'ya gönderir. Amcası destekleyici bir bakıcı ve iyi bir arkadaş gibi görünse de Mackenzie zorunlu olarak bu ilişkiyi yürütür. Seattle'a dönerek ortalarda olmayan annesini bulmanın yollarının arar. Mackenzie Alaska'nın iç rüzgârlarının derinliklerine kapılır. Kaybolmuş biri ve hiç kimseye dikkatini vermeyen bir kişi; Mackenzie sırt çantası ile gezen yalnız bir gezgin, Bartlett ise kendi yaraları ile beklenmedik bir baba figürü… İkisi beraber çölleri aşarlar ve sınırdaki sığınakları keşfederler.

Süre: 1s 44dk
Yönetmen: Frank Hall Green
Tür: Macera, Dram, Gerilim
Ülke: ABD

  • 4
  • 10
YENİ HAYAT- CAST AWAY, 2000
YENİ HAYAT- CAST AWAY, 2000

FedEx isimli tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmaktadır. Uzun süreli bir ilişkisi olan ve yoğunluğundan dolayı evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland, noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya'ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan adam Güney Pasifik'te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

Süre: 2s 23dk
Yönetmen: Robert Zemeckis
Tür: Macera, Dram
Ülke: ABD

  • 5
  • 10
INTO THE WILD, 2007
INTO THE WILD, 2007

Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikâyesidir. Her şeyi geride bırakıp gitmek için ne yapmak gerekir? Doğada yaşamak isteyen, şehirden ve şehir hayatının sunduklarından sıkılan bir çocuğun hikâyesi. Gerçek bir olaydan uyarlanan filmin yönetmeni Sean Penn.

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska'nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

Süre: 2s 27dk
Yönetmen: Sean Penn
Tür: Macera, Dram
Ülke: ABD

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN