Arama

Sosyal izolasyonda izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Maalesef ülkemizde de görülen bu virüsten korunmanın ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise sosyal izolasyondan geçiyor. Bu bilinçle binlerce insan, sosyal izolasyon ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına aldı. Hayatı eve sığdırdığımız bu süreçte izleyebileceğiniz 10 filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 20
DİLSİZ
DİLSİZ

Dilsiz filminin özeti:

Dokunaklı bir insan hikâyesini temel alan "Dilsiz", sanata, aşka ve değişen hayatlara dair bakış açısı sunuyor. Hüsn-ü hat sanatını usta-çırak ilişkisi üzerinden anlatan "Dilsiz" filmi, yolları kesişen usta bir hattat ile genç bir ressamın hikâyesine odaklanıyor. Duvar ressamlığı ile sürdürdüğü hayatı, kendisine miras kalan hat malzemeleriyle değişen Sami, sanatın iyileştirici gücünü keşfeder. Sami, hat sanatını öğrenmek için zorlu bir hattat ustasından eğitim almaya başlarken bu süreç onun için hafızasıyla yüzleşmek zorunda kaldığı zorlu bir mücadele haline dönüşür.

Sami, küçük bir evde yaşayan yalnız bir adamdır. Geçimini duvar ressamlığı yaparak sağlayan Sami, bir gün babaannesinin vefat haberini alır. Genç adama babaannesinden bir sandık miras kalmıştır ve sandığın içi hat sanatıyla ilgili malzemelerle doludur. Sami'nin hayatı, babaannesinden kendisine kalan hat sanatı malzemelerinden kurtulmaya çalışırken, Selma adında bir kadın ile tanışmasıyla bambaşka bir hal alır.

Selma, eskiden hat sanatıyla ilgilenmiş bir kadındır ve Sami genç kadının kendisini yönlendirmesi sayesinde hat sanatı ile ilgilenmeye başlar. Bu sırada eski kuşak, yetenekli ve zor bir hattat olan Eşref Efendi'den de destek alan Sami, bir süre sonra Selma ve Eşref Efendi arasında sıkışıp kalır. İçinde kaldığı durum, Sami'yi zorlu bir serüvenin içine sürükler.

Filmde hat, hattatların şeyhi Hamdullah, babaanne, memleket, hüzün, aşk, hoca-talebe, Mantıku't-Tayr, Mesnevi, Şeyh Galib, tasavvuf, İstanbul, Sedat Anar ve santuru gibi geleneksel sanatlarımıza ait birçok sembol yer alır.

Yönetmen: Murat Pay

Senaryo: Murat Pay, Selman Kılıçaslan

Oyuncular: Ozan Çelik, Mim Kemal Öke, Vildan Atasever

Tür: Dram

Süre: 1 saat 35 dakika

Vizyon Tarihi: 29 Kasım 2019

  • 3
  • 20
AHLAT AĞACI
AHLAT AĞACI

Ahlat Ağacı filminin özeti:

Üniversitede sınıf öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra memleketi olan Çanakkale'nin Çan ilçesine dönen Sinan, işsiz güçsüz bir şekilde günlerini geçirmektedir. Sinan edebiyatla ilgilenen bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu'da doğduğu köye dönen genç adam, kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar. Ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır. Kitabı bastırabilmek için gerekli maddi kaynağı kapı kapı dolaşıp ararken, diğer yandan da etrafındakilerle, ailesiyle ve özellikle babası İdris'le birçok sürtüşmeler yaşar.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Akın Aksu

Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin

Tür: Dram

Süre: 188 dakika

Vizyon Tarihi: 1 Haziran 2018

  • 5
  • 20
BUĞDAY
BUĞDAY

Buğday filminin özeti:

Dünyadaki yaşamın yok olma evresine geçmeye başladığı bir gelecekte, iklim değişikliği insanları genetiği oynanmış tohumlara yönlendirmiştir. Diğer bir yandan da ülkelerin sınırları yeniden çizilirken, göçmenler şehirlere kabul edilmek için kamplarda beklemektedir. Manyetik kalkanlarla korunan şehirlerde ayrıcalıklı zenginler yaşarken, zor durumdaki göçmen halk, buralara kabul edilmek için Ölü Topraklar adı verilen kurak bölgelerde, kamplarda açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmeye başlamıştır. Tohum genetiği uzmanı Cemil de böyle bir dünyada, Profesör Erol Erin'i bulmak üzere Ölü Topraklar bölgesine gider. Şehirdeki rahat hayatını terk eden Cemil'le, tohum genetiği uzmanı Profesör Erol Erin Ölü Topraklar'da karşılaşırlar.

Hz. Musa ve Hızır; Yunus ve Hacı Bektaş, hatta Habil ile Kabil kıssalarına yer verilen filmde maneviyatı terk edilmiş toprağın ve tohumun maddi varlığının artık açlığa çare olamadığı karanlık, huzursuz, düşkün bir gelecek zamanda başlıyor. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu üstlendi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN