Arama

Son 20 yılın en iyi filmleri

Sinema dünyasında gelişen teknoloji ile her geçen gün kalitesi artan filmler vizyona giriyor. Ancak bazıları var ki, sinemaseverler için vazgeçilmezler arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde belirlenen en iyi yapımları sizler için derledik.

  • 1
  • 9
Ruhların Kaçışı, Spirited Away - Hayao Miyazaki, 2001
Ruhların Kaçışı, Spirited Away - Hayao Miyazaki, 2001

Bazı filmler onu yapanların yaratıcılığının süzülmüş hali gibidir. Miyazaki'nin filmi de bu özelliği taşıyor. Japon animasyonlarıyla ilk kez tanışacak biri için iyi bir seçim olur bu film. Ruhların Kaçışı, en iyi animasyon kategorisinde yabancı bir dilde Oscar alan tek filmdir.

Özet:

Ruhların Kaçışı, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki'nin en değerli yapıtlarından biri. Film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Yolculuk esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler. Ancak bu kasabada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyü kısa bir zaman sonra bozulacaktır. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için korku dolu bir maceraya atılacaktır.

Vizyon tarihi 18 Haziran 2004 (2s 5dk)
Yönetmen Hayao Miyazaki
Oyuncular: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki
Tür Animasyon, Macera
Ülke Japonya

  • 2
  • 9
Pan'ın Labirenti, Pan's Labyrinth - Guillermo del Toro, 2006
Pan’ın Labirenti, Pan’s Labyrinth - Guillermo del Toro, 2006

Pan'ın Labirenti masalsı bir fantezi ile gerçek dünyayı birleştiriyor. Toro'nun Oscar ödüllü Suyun Sesi (The Shape of Water) İngilizce yerine İspanyolca çekilmiş olsaydı o da listeye girerdi.

Özet:

Pan'ın Labirenti, fantastik bir dünyaya kaçan küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. İspanya'da faşist iktidarın tüm vahşetinin gölgesinde yalnız bir kız çocuğu olan Ofelia, sadist eğilimleri olan babasının etrafındakilere yaptığı tüm eziyetleri bizzat gözlemlemektedir. Bu küçük kız çocuğunun gerçeklikten kaçabileceği tek yer kendi hayal gücüdür. Ofelia, gerçeklikte bulamadığı huzuru, hayallerinde aramaya başlayacaktır. Bu esnada vahşet ise tüm sertliğiyle Ofelia'nın çevresinde vuku bulmaya devam edecektir. Guillermo del Toro'nun gösterildiği sene Cannes'da dakikalarca ayakta alkışlanan yakın dönem başyapıtı, çocukların gözünden savaşın ne kadar sert bir fırtına olduğunu gözler önüne seriyor.

Vizyon tarihi 6 Nisan 2007 (1s 52dk)
Yönetmen Guillermo del Toro
Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Doug Jones
Tür Fantastik, Korku
Ülke İspanya, Meksika

  • 3
  • 9
Bir Ayrılık, A Separation - Asghar Farhadi, 2011
Bir Ayrılık, A Separation - Asghar Farhadi, 2011

İran filmleri 21. yüzyıl başlarında uluslararası dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Farhadi'nin filmi Tahran'daki dinsel sınırlamalara ve ülkeye özgü karmaşık mahkeme sürecine el atmaktan kaçınmıyor. Başkentteki sıradan bir apartman dairesinde hızla gözlerimizin önüne serilen senaryo ve ana tema olarak bir evliliğin çöküşü herkes tarafından ilgiyle izlenip anlaşılabilecek bir hikâye. Bu filmle en iyi yabancı film dalında Oscar ödülünü alan Farhadi, geçen yıl da Satıcı filmi ile aynı ödülü almış ancak ABD'nin seyahat yasağını boykot ederek törene katılmamıştı.

Bir Ayrılık özet:

Bir Ayrılık 'ta boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşüp kadıdan yardım istemektedir. Birçok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, özellikle başrol oyuncularının başarılı performanslarına sırtına dayıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh'le birlikte İran'ı terk etmek istemektedir. Nader'in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

Vizyon tarihi 1 Temmuz 2011 (2s 3dk)
Yönetmen Asghar Farhadi
Oyuncular: Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini
Tür Dram
Ülke İran

  • 4
  • 9
İhtiyar Delikanlı, Oldboy - Park Chan-wook, 2003
İhtiyar Delikanlı, Oldboy - Park Chan-wook, 2003

2003'ün sinemaseverleri, yönetmen Quentin Tarantino'nun stilize ve Asya etkisindeki, siyah giysili dövüşçülerin birbirini parçaladığı şoke edici görüntüler içeren filmlerine aşinadır. Ama Park Chan-wook'un İhtiyar Delikanlı'sı 15 yıl bir hücreye hapsedilmiş, canlı ahtapot yiyen, üç dakikalık tek bir çekimde bir koridorda savaşan ve sonra da sinema tarihindeki en beklenmedik gelişmeye maruz kalan bir insanı anlatıyor.

Özet:

İhtiyar Delikanlı, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sonra bir gün serbest bırakılır. Eline, para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilir. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve gereken intikamı almak konusunda kararlıdır. Bu sırada Oh Dear-Soo aslında kendisini kaçıranların daha da büyük bir planının olduğunu keşfeder. Ancak bu planın özü acı dolu bir yoldan geçmektedir. Gerçeği bulmak ise bu yolun ta kendisidir.

Vizyon tarihi 15 Ekim 2004 (1s 59dk)
Yönetmen Park Chan-Wook
Oyuncular: Min-sik Choi, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong devamı
Tür Gerilim, Dram
Ülke Güney Kore

  • 5
  • 9
Saklı, Caché - Michael Haneke, 2005
Saklı, Caché - Michael Haneke, 2005

Karısıyla birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat süren Georges, bir televizyon kanalında çalışmaktadır. Bu sıradan yaşamı bir gün kim tarafından gönderildiği belli olmayan bir paketle kabusa dönmek üzeredir. Paketten çıkan kaset Georges ve ailesinin gizlice çekilen görüntülerinden oluşmaktadır. Ardı arkası kesilmeyen bu paketler zamanla daha da gizemli hale gelmeye başlar, Georges'u geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakırlar.

Gerilim türünün usta isimlerinden biri olan Michael Haneke'nin imzasını taşıyan film, hem yönetmenin hem de sinema tarihinin başyapıtlarından biri.

Vizyon tarihi 3 Mart 2006 (1s 55dk)
Yönetmen Michael Haneke
Oyuncular: Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Bénichou
Tür Gerilim, Dram
Ülke Fransa, ABD, İtalya, Avusturya, Almanya

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN