Arama

Sinema tarihinin hafızalara kazınan öncü filmleri

Sinema kültürü, birden fazla sanat disiplininin içinde kendine yer bulmuş bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkar. Kendine has anlatım özelliği ile sinematografik unsurları profesyonel şekilde kullanan sinema, imge gücü ve görsel kültürün de temelini oluşturur. Sinema alanındaki bilimsel ve sanatsal gelişmeler bize sadece nesnenin imgesini değil söylevin de incelemesinin yapılması gerektiğinin mesajını verir. Bu nedenle sinemanın ortaya çıkardığı görsel-işitsel kültürün, eğitimde de büyük rol oynadığını unutmamak gerekir. İşte yaşamınız boyunca hayal dünyanızı ve ufkunuzu genişletip sinema literatürüne dair bilgi verecek ve sosyal çevrenizde kültürel açıdan söz sahibi olmanızı sağlayacak "mutlaka izlemeniz gereken", "unutulmaz" filmlerin listesi…

  • 1
  • 108
12 Angry Men - 12 Kızgın Adam - 1957 - Sidney Lumet
12 Angry Men - 12 Kızgın Adam - 1957 - Sidney Lumet

12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu takdirde idama mahkûm edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis'in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

Süre 1s 35dk
Yönetmen Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler
Tür Dram
Ülke ABD

  • 2
  • 108
12 Monkeys - 12 Maymun - 1996 - Terry Gilliam
12 Monkeys - 12 Maymun - 1996 - Terry Gilliam

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

Süre 2s 10dk
Yönetmen Terry Gilliam
Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Christopher Plummer
Tür Dram, Bilimkurgu, Gerilim
Ülke ABD

  • 3
  • 108
2001 A Space Odyssey - 2001 Uzay Macerası - 1968 - Stanley Kubrick
2001 A Space Odyssey - 2001 Uzay Macerası - 1968 - Stanley Kubrick

2001: Uzay Macerası'nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.

Filmin Ay'daki sahneleri tasvir edern çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong'un seyahati sonrası Kubrick'in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.

Süre 2s 21dk
Yönetmen Stanley Kubrick
Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
Tür Bilimkurgu
Ülke ABD, İngiltere

  • 4
  • 108
21 Grams - 21 Gram - 2003 - Alejandro González Iñárritu
21 Grams - 21 Gram - 2003 - Alejandro González Iñárritu

Oscar adayı yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun, zaman geçişleri ile dikkati çeken filmi, Sean Penn, Benicio Del Toro ve Naomi Watts gibi isimleri oyuncu kadrosunda barındırmasıyla da iddialı olduğunu kanıtlıyor. Film, adına "rastlantı" diyerek, büyüsü karşısındaki yetersizliğimizi kolladığımız evrensel bir güç aracılığı ile üç kişinin, yollarını kesiştiren bir trafik kazasını konu alıyor. Paul Rivers, eşini seven ve hayatta kalmak için kalp nakline bel bağlamış, ağır hasta bir matematik profesörüdür. Christina Peck, bir zamanlar uyuşturucuyu da çare arayışlarına dâhil ettiği mutsuzluğunu ardında bırakmış, iki kız çocuk annesi bir ev kadınıdır. Jack Jordan ise türlü kirli işlere bulaşmış, sonrasında eşi ve çocuklarına sahip çıkarak, mutluluğu dini inanışta bulmuş, eski bir sabıkalıdır. 21 Gram filmi, kahramanlarını, ardı arkasına eklenen rastlantılarla, sevgi, sadakat, cesaret, tutku ve suçluluk gibi duygularla yüzleştirirken, "şans" denen şeyin hayatları, telafisi mümkün olmayan biçimde nasıl değiştirebildiğini gözler önüne sermektedir.

Vizyon tarihi 21 Mayıs 2004 (2s 4dk)
Yönetmen Alejandro González Iñárritu​
Oyuncular: Sean Penn, Benicio Del Toro, Naomi Watts
Tür Dram
Ülke ABD

  • 5
  • 108
25th Hour - 25. Saat - 2002 - Spike Lee
25th Hour - 25. Saat - 2002 - Spike Lee

Monty Brogan, tüm hayatını muhtelif suçların içerisinde debelenerek harcamıştır. Ancak artık kaçacak gücü kalmamış ve aynasızlar karşısında yenilmiştir. Tam yedi yıllık bir cezaya çarptırılmıştır. Artık hapse girmeden önce, dışarıdaki hayatında ise sadece yirmi dört saati kalmıştır. Bu kısa süreyi en yakın arkadaşlarıyla ve sevdiği kadınla, son derece sıradan bir günmüş gibi geçirmeye karar verir. Ancak vakit ilerledikçe Brogan'ın hayatındaki sürprizler birer birer patlamaya devam edeceklerdir.

Spike Lee'nin yönettiği filmin başrollerinde Edward Norton ve Philip Seymour Hoffman gibi oyuncular yer alıyor.

Vizyon tarihi 30 Mayıs 2003 (2s 14dk)
Yönetmen Spike Lee
Oyuncular: Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper
Tür Dram
Ülke ABD

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN