Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Sinema
  • Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Quentin Tarantino'nun son filmi Once Upon A Time In Hollywood ile Sharon Tate cinayeti yeniden gündeme geldi. Manson Ailesi tarikatı ve Sharon Tate hikayesiyle ilerleyen filmi Tarantino, kendince yorumladı, kanlı bir cinayetin tarihi seyrini değiştirdi. Diğer filmlerine nazaran bu filmde konuşacak olan, o döneme dair bilinmesi gereken detaylar... Tarantino tarihin seyrini nasıl değiştirdi? Sharon Tate cinayetinin arkasında CIA mi vardı?

  • 1
  • 12
SHARON TATE CİNAYETİ ARDINDAKİ CIA DETAYI
SHARON TATE CİNAYETİ ARDINDAKİ CIA DETAYI

Amerika 1969 yazında, bütün dünyada şok etkisi yapan korkunç bir cinayetle sarsıldı. 1969 senesinin 9 Ağustos gecesinin sonrasında, ünlü yönetmen Roman Polanski'nin 8,5 aylık hamile eşi Sharon Tate, doğmamış bebeği ve dört kişi akıl almaz şekilde katledildi. Tate öldürüldüğünde 26 yaşındaydı. Cinayetleri üç kişi işlemişti ve bunu yapmalarını isteyen Charles Manson'du. Manson, seri katillerden oluşan Manson Ailesi ismindeki tarikatın lideriydi. 10 Ağustos sabahı her yerde cinayetin haberi geçiyordu. Bu cinayet haberiyle 1960'ların da sonu gelmişti. İşte bir vahşetin perde arkası…

1960'lı yıllar özgürlüğün hat safhada olduğu bir dönemdi. Gençleri çıldırtan uyuşturucu madde faciaları, sapık eğilimler, ellerini kana boyayacak kadar canavarlaşan hippilerin durumu, Amerika için belki Vietnam Savaşı'ndan da büyük bir problemdi. Amerika bu ortamın bir an önce bozulması için ataklara başladı. Yasal olmayan yollara başvurdu. Hippi kültürünü yok etmek için FBI COINTELPRO (ABD'de faaliyet gösteren örgütlü radikal gruplara karşı yürütülen örtülü operasyonların genel adı) isimli bir program oluşturdu. CIA de CHAOS isimli bir operasyon başlattı. İki operasyonun da amacı hippilerin tehlikeli görünmelerini sağlamaktı.

Bu iki programla 60'larda hakim olmaya başlayan çılgın hippi ortamını yok etmenin planlarını yaptılar. Başarılı oldular. Birdenbire herkes uzun saçı ve uzun sakalı olan birine potansiyel Charlie Manson gibi bakmaya başladı. Bunu ise kendisini Manson cinayetlerine adamış bir gazeteci ortaya çıkardı!

Tom O'neill, cinayetlerin kökenine indiğinde karşısına FBI ve CIA bağlantılarının çıktığını gördü. O'neill, geçmişin ünlü Hollywood yıldızlarının, istihbarat ajanlarının, gangsterlerinin, uyuşturucu satıcılarının ve eski tarikat üyelerinin izini sürdü ve cinayetin perde arkasını araştırdı. Manson Ailesi'nin pek çok karanlık kişilerle yolunun kesiştiğini keşfetti. Ancak bir sorun vardı; bu ipucuna dair kayıtlar silindiği için bulunamıyordu.

Cinayette adı geçen failler birer hippiydi ve Manson etrafında topladığı havarilerini de hippi olma sevdasına katılan gençlerden seçmişti. CIA ve FBI ortak çalışarak, CHAOS planını uyguladı ve toplumda değeri gittikçe yükselen hippilik kültürüne darbe vurarak bir dönemi kapattı. O'neill'e göre operasyon cinayetten bir süre önce uygulanmaya konmuştu ve Manson da uyuşturucuyla kontrol altına alınmıştı.

Manson davasının savcılarından Vincent Bugliosi, 2009 yılında Observer gazetesine şunları söyledi: "Manson cinayetleri hippiler için ölüm çanlarıydı ve hepsi sembolik birer temsil haline geldi… Bir devir onlarla kapandı. Aşk dolu 60'lar, 9 Ağustos 1969 gecesi sona erdi."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN