Arama

Psikolojik hastalıkları anlatan filmler

Psikolojik hastalıkları içeren filmler, oyuncuları, konuları ve hikâyeleriyle her zaman ilgi çekmiştir. Şaşkınlıkla izlediğimiz, hastalıklar hakkında bilgiler veren, insan psikolojisi ve hareketleri hakkında fikir sahibi olabileceğimiz, psikolojik rahatsızlıkları gerçekçi bir şekilde ortaya koyan filmleri sizler için derledik.

  • 1
  • 11
THE FISHER KING - BALIKÇI KRAL, 1991
THE FISHER KING - BALIKÇI KRAL, 1991

Karısının gözleri önünde öldürülmesine tanık olduktan sonra akıl sağlığını yitirip, sokaklarda yaşamaya başlayan bir profesörle (Robin Williams); istemeden de olsa buna sebep olan radyo sunucusunun (Jeff Bridges) tesadüf eseri tanışmaları ve sonrasını anlatan harika bir film. Evet, hayatınız bir anda yerle bir olabilir, hiç aklınızın ucundan geçmezken her şeyinizi hatta aklınızı bile kaybedebilirsiniz.

Süre: 2s 15dk
Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular: Jeff Bridges, Robin Williams, Amanda Plummer
Tür: Dramatik komedi
Ülke: ABD

  • 2
  • 11
RAIN MAN - Yağmur Adam, 1988
RAIN MAN - Yağmur Adam, 1988

Çoğumuz, muhtemelen Rainman filmine dek "otizm" kavramına yabancıydık. İşte, muhteşem ikili Dustin Hoffman ve Tom Cruise'un, gerçekten harika bir ikili performans gösterdiği, birbiriyle tamamen zıt karakterli iki kardeşi canlandırdığı "Yağmur Adam", artık bir klasik olarak kabul ediliyor. Filmde Los Angeles'ta maddiyata dayalı bir hayat süren fırlama Charlie ile değişik bir hastalığa sahip Raymond'un dramatik ama aynı zamanda komik de olabilen serüvenleri anlatılıyor. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan Yağmur Adam'ın yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor. Başrollerde Tom Cruise ve Dustin Hoffman yer alıyor. Araba satıcısı Charlie ile hiç tanımadığı otizimli ağabeyi Raymond'ın yolları babalarının ölümüyle birlikte kesişir. Charlie, bakıma muhtaç, matematik dehası ve babasının servetinin tek mirasçısı Raymond'ı klinikten kaçırır. Bencillik ve kendini keşfetme anlarıyla birlikte iki kardeşin yol hikâyesine tanıklık ediyoruz.

Süre: 2s 13dk
Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino
Tür: Dramatik komedi
Ülke: ABD

  • 3
  • 11
A BEAUTIFUL MIND, AKIL OYUNLARI, 2001
A BEAUTIFUL MIND, AKIL OYUNLARI, 2001

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash'in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi'nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekâsını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

Süre: 2s 14dk
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
Tür: Dram
Ülke: ABD

  • 4
  • 11
ANALYZE THIS- ANLAT BAKALIM, 1999
ANALYZE THIS- ANLAT BAKALIM, 1999

Robert De Niro ve Bill Crystal'ın hasta-psikiyatrist olarak karşımıza çıktığı Analyze This, listenin komedi ögeleri ağır basan Harold Ramis filmi. Panik atak sorunu yaşayan mafya patronu Paul Viti (Robert De Niro) hiç olmadık yerlerde ağlama krizlerine girer. Bir gün psikiyatr Dr. Ben Sobel (Billy Crystal) Paul'un arabasına çarpar; iyi olacak hastanın doktor ayağına gelmiştir.

Süre:1s 43dk
Yönetmen: Harold Ramis
Oyuncular: Robert De Niro, Billy Crystal, Lisa Kudrow devamı
Tür: Komedi
Ülke: ABD

  • 5
  • 11
THE MACHINIST – MAKİNİST, 2004
THE MACHINIST – MAKİNİST, 2004

Makinist, 2004 İspanya yapımı filmdir. Özgün adı El Maquinista'dır. Senaryosunu Scott Kosar'ın yazdığı, yönetmenliğini Brad Anderson'un üstlendiği El Maquinista'nın başrol oyuncusu Christian Bale'dir. "Insomnia" yani uyuyamama sendromu olan, bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır.

Süre: 1s 42dk
Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón
Tür: Gerilim
Ülke: İspanya

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN