Arama

Marvel filmlerini hangi sıraya göre izlemek gerekiyor? Avengers: Endgame

Avengers: Infinity War serisinin devamı olarak çekilen Avengers: Endgame, bir hafta dolmadan sinema tarihinin rekorlarını kırmaya başladı. Amerika'da 350 milyon dolar, dünyada ise 1.2 milyar dolar gibi bir açılışa imza atarak şimdiden tarihin en çok izlenen 40 filminden biri olmayı başardı. Peki, Avengers: Endgame'de yaşananları anlamak için, Marvel Sinematik Evreni'ndeki filmleri hangi sıraya göre izlemek gerekiyor? İşte Marvel filmleri kronolojik izleme listesi...

Avengers: Infinity War serisinin devamı olarak çekilen "Avengers: Endgame" gösterime girdiği ilk gün, dünyada 644 milyon dolar hasılata ulaşarak, "tüm zamanların en iyi gişe açılışı yapan filmi" unvanını elde etti. Bu hafta tüm dünyada vizyona giren filmden önce tüm dünyada en iyi açılış gişesi rekorunu, 641 milyon dolar ile "Avengers: Infinity War" elinde tutuyordu. Film, Kuzey Amerika'da 156,7 milyon dolara, ABD'de ise 310 milyon dolara ulaşarak, bu iki bölgede de açılış gişe rekorlarını kırdı.

  • 2
  • 24
Captain America: The First Avenger, İlk Yenilmez: Kaptan Amerika - 2011
Captain America: The First Avenger, İlk Yenilmez: Kaptan Amerika - 2011

IMDb: 6,9

Aksiyon, Macera, Bilim kurgu

Yapım yılı 2011 olmasına rağmen, Marvel Cinematic Universe içerisinde kronolojik sırada yer alan ilk filmdir. Marvel ve Sheild evrenin başlangıç noktası bu filmdir. Diğer Marvel filmleri ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayan Kaptan Amerika'da Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikâyesine değiniliyor. Filmin sonunda yer alan sahne ise bütün kahramanların bir araya geldiği "Avengers"a direkt olarak kendisini bağlıyor. Kaptan Amerika İlk Yenilmez, bir nevi Marvel filmleri izleme sırasında liste başıdır.

2. Dünya Savaşı yıllarında savaşa katılmak isteyen ama çok güçsüz olduğu için reddedilen Steve Rogers'ın (Chris Evans), ABD'nin süper asker yaratma programına gönüllü olarak katılmasıyla nasıl Captain America'ya dönüştüğünü izlediğimiz Captain America: The First Avenger filmi başlangıç olarak kabul ediliyor. Bu filmde aslında ilk süper kahramanın ortaya çıkışını izlerken, ilk sonsuzluk taşının varlığından da haberdar oluyoruz.

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika filminin özeti:

Marvel Comics tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kaptan Amerika, yani Steve Rogers, bu filmde Kaptan Amerika olarak bilinen süper askere dönüşeceği deneysel bir programa katılmaya gönüllü olduğu zamanlardaki Marvel Evreni'nin ilk günlerine dönüyor. Kaptan Amerika , kötü Red Skull'ın liderliğindeki HYDRA organizasyonuyla savaşmak için Bucky Barnes ve Peggy Carter'la güçlerini birleştiriyor.

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika, ilk kez 1997 yılında bir konsept olarak Artisan Entertainment tarafından hayata geçirilmek üzere tasarlandı. Fakat proje 2003 yılına kadar bir gelişme gösteremedi. Bu tarihten sonra proje Paramount Pictures'e geçti. Ana karakterler 2010'da belirlendi ve filmin çekimleri 2010 Haziran'ında başladı. Çekimler Londra, Manchester ve Liverpool'da gerçekleşti, post prodüksiyon aşamasında 3D'ye dönüştürüldü.

Filmin prömiyeri 19 Temmuz 2001'de Hollywood'da yapıldı ve dünyada ilk kez 22 Temmuz 2011'de vizyona girdi.

Vizyon tarihi 2 Eylül 2011 (2s 4dk)
Yönetmen Joe Johnston
Oyuncular: Chris Evans, Hayley Atwell, Sebastian Stan
Tür Aksiyon, Macera, Bilim kurgu
Ülke ABD

  • 3
  • 24
Iron Man - 2008
Iron Man - 2008

IMDb: 7,9

Aksiyon, Bilim kurgu

Marvel sinemasının çıkış olarak ilk filmidir. Filmde başrol karakteri Tony Stark'a kötülere karşı geliştirdiği ve tam teknoloji ile donanan Iron Man zırhını yapması konu ediliyor. Zırhın gücünü hisseden ve onun kullanan Tony Stark bir nevi süper kahraman oluyor ve seri filmlerinden sonra Avengers'a katılıyor. Bu yüzden izleme sırasında 2. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kendi ülkesi için teknoloji harikası silahlar üreten dahi milyarder Tony Stark (Robert Downey Jr.), Afganistan'da yaptığı bir füzeyi tanıtırken esir düştüğü insanlara bir füze yapması beklenirken farklı bir kurtulma yöntemi olarak kendine bir zırh yapmış ve yeni kahramanımız Iron Man'ı ortaya çıkarmıştı. Stark bu filmde, mühendislik becerilerinin yanı sıra kıvrak zekâsı ile adeta bir kahramanın nasıl olması gerektiğini göstermişti.

Vizyon tarihi 2 Mayıs 2008 (2s 6dk)
Yönetmen Jon Favreau
Oyuncular: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Gwyneth Paltrow
Tür Aksiyon, Bilim kurgu
Ülke ABD

  • 4
  • 24
The Incredible Hulk - 2008
The Incredible Hulk - 2008

IMDb: 6,7

2008 yılı içerisinde Iron Man ile aynı anda sinemaseverlerin karşısına gelen Hulk, Bruce Banner'in hikâyesini anlatmaktadır. Marvel filmleri listesi olarak Iron Man'dan sonra izlenmesi gerekmektedir. Özellikle filmin sonunda yer alan sahnede, bu durumun ortaya çıktığını anlayacaksınız. Bundan dolayı Hulk, izlemeniz gereken 3. filmdir.

Gama ışınlarına maruz kaldığı için hücresel bir değişikliğe uğrayarak sinirlendiği zaman yeşil bir deve dönüşen bilim adamı Bruce Banner'ın (Edward Norton), eski yaşamından ve alışkanlıklarından koparak kendini tamamen süper kahraman olan Hulk'a teslim edişini izlemiştik The Incredible Hulk filminde.

The Incredible Hulk filminin özeti:

Üzerinde çalıştığı projeye fazlasıyla önem veren bir bilim adamıdır kahramanımız Bruce Banner. Mevcut tüm hücrelerini zehirlemekte olan gama radyasyonuna karşı savaş açmıştır. Bu savaş dahilinde karşı bir kült geliştirmenin peşindedir. Kendi içinde dizginleyemediği bir öfkeyi saçan gücü serbest bırakmaya çalışır. Bu gücün adı Hulk'tır. Geride bıraktığı yaşamından ve bir zamanlar sevdiği kadından uzak kalan Bruce, bu saplantılı konumdan çıkmak için uğraş verirken yok edilme tehlikesi ile de karşı karşıyadır. General Thunderbolt Ross ve askeri bir makine onu ve gücünü yok etmenin peşindedir.

Vizyon tarihi 13 Haziran 2008 (1s 52dk)
Yönetmen Louis Leterrier
Oyuncular: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth
Tür Aksiyon, Fantastik
Ülke ABD

  • 5
  • 24
Iron Man 2 - 2010
Iron Man 2 - 2010

IMDb: 7,0

Aksiyon, Macera, Bilim kurgu

Bu film Marvel serisinde izlemeniz gereken 4. filmdir. Iron Man olduğu artık tüm dünya tarafından bilinen milyarder mucit Tony Stark'ın (Robert Downey Jr.) bir yandan güçlü zırhının sırrını paylaşması için hükümet baskılarıyla bir yandan da eski bir intikam hikâyesiyle uğraştığı Iron Man 2 filminde, daha sonradan çok fazla göreceğimiz Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), Black Widow (Scarlett Johansson) ve Nick Fury (Samuel L. Jackson) ile tanışırken, Tony Stark'ın en yakın arkadaşı James Rhodes'u (Don Cheadle) War Machine olarak görüyoruz.

Iron Man 2 filminin özeti:

Tony Stark aslında Iron Man'in ta kendisidir ve bu özelliğini tüm dünya ile paylaşmaktan hiç de çekinmiyordur. Sırrını paylaşması için "mahalle baskısı" gören Stark, orduya da hükumete de ser veriyor sır vermiyordur. Zırhının sırrı bir tek kahramanımıza ait olmalıdır! Teknolojisini orduyla paylaşması için iktidar, basından ve halktan baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamak istemez. Yanında Pepper Potts, ve James Rhodey Rhodes ile birlikte, Tony yeni ittifaklar kurar ve yeni büyük güçlerle yüzleşir. Yönetmen Jon Favreau ve Oscar'a aday gösterilen Robert Downey Jr'ı tekrar bir araya getiren Iron Man 2 filminde, milyarder mucit Tony Stark ve arkadaşlarının macera dolu komedisi eğlenceli dakikalar vadediyor.

Vizyon tarihi 7 Mayıs 2010 (2s 4dk)
Yönetmen Jon Favreau
Oyuncular: Robert Downey Jr., Don Cheadle, Scarlett Johansson
Tür Aksiyon, Macera, Bilim kurgu
Ülke ABD

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN