Arama

İzlenmesi gereken en iyi 20 aksiyon filmi

Yedinci sanatın geniş kitlelere yayılmasında ve insanların sinema salonlarını doldurup taşırmasında başrol çoğu zaman aksiyon filmlerinde oldu. Teknoloji geliştikçe gerçekçilik dozu artan filmler biz izleyicileri büyülemeye devam ediyor. Sizler için aksiyon türünün vazgeçilmez 20 filmini derledik.

  • 1
  • 20
Ip Man - 2008
Ip Man - 2008

1 saat 48 dakika - IMDb: 8.0

1930'lu yılların Çin'inin Foshan bölgesinde çeşitli okullar dövüş sanatlarıyla ilgilenmekte ve birbirlerine karşı yarışmaktadırlar. WingChun dövüş tekniğinin ustası Ip Man, Foshan çevresinin en yetenekli dövüşçüsüdür. Hünerlerini sergilemeyi ve gösteriş yapmayı pek sevmeyen adam öğrenci eğitmeyi de kabul etmez. Tüm günlerini antrenman ve arkadaşları için ayıran Ip Man, profesyonel bir dövüşçü olmasa da gizli saklı yapılan yerel dövüşlerde sergilediği hünerlerle önemli bir kesimin ilgisini çekmiş, saygıyla karşılanmıştır. Jin Shanzhao isimli ünlü bir dövüşçüyü yendiğinde ise ünü geniş bir alana yayılır. Bruce Lee'nin ustası Yip Man'in yarı-biyografik hikâyesini anlatan film, Yip Man tarafından başarıyla icra edilen savunma tekniği WingChun'un tarihine yer veriyor.

Yönetmen: Wilson Yip Senaryo: Edmond Wong

  • 2
  • 20
Bitirim İkili - 1998
Bitirim İkili - 1998

1 saat 38 dakika - IMDb: 7.10

Bitirim İkili'de, Hong Kong polis departmanın başarılı elemanlarından biri olan Dedektif Lee, son yürüttüğü görevde Çin kültürü için büyük bir önem arz eden değerli bir hazineyi hırsızların elinden kurtarmış; böylece üstleri tarafından milli bir kahraman olarak addedilmiştir. Kısa bir süre sonra gizli ve tehlikeli bir göreve atınan Lee, Amerika'ya gidecek; burada Çin konsolosu Han'ın kaçırılan kızını bulmakla görevlendirilecektir. Lee için son derece mühim olan bu görev, kendisine göz kulak olması için gönderilen Amerikan polis James Carter'ın gelişiyle çeşitli talihsizliklerle dolu eğlenceli bir maceraya dönüşecektir. Dönemin en sevilen komedilerinden biri olan Bitirim İkili, ardından çekilen devam filmleriyle eğlenceli bir seriye dönüştürüldü.

Yönetmen: Brett Ratner Senaryo: Jim Kouf, Ross LaManna

  • 3
  • 20
Matrix - 1999
Matrix - 1999

2 saat 30 dakika - IMDb 8.7

Bilim kurgu filmlerinde çığır açan film ''Matrix'' oldu. Başrolün önerildiği Will Smith'in ''böyle bir yapım hayal olur'' gerekçesiyle geri çevirdiği film, Smith'in hayallerinin dahi ötesine geçerek alanında bir numara oldu.

Will Smith'in reddettiği rolü kabul eden Keanu Reeves, belki de yaşamının en iyi kararını verirken, Carrie Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Joe Pantoliano, Gloria Foster ve Monica Bellucci, seride kamera karşısına geçti. İlki 1999'da, diğer ikisi 2003 yılında gösterime giren ''Matrix'', sinema teknolojisinde çığır açmasının yanında bilim kurgu ile felsefeyi bütünleştirdi.

  • 4
  • 20
Kaçış - 2011
Kaçış - 2011

1 saat 46 dakika - IMDb: 6.7

Genç bir delikanlı olan Nathan ve arkadaşı Karen bir gün internette kayıp veya kaçırılan çocukların listelendiği bir site ile karşılaşırlar. Çocukların fotoğraflarını yaşlandırma tekniği ile değiştiren ikili, çocuklardan birinin Nathan'ın küçüklüğüne benzediğini keşfederler. Siteyi kuran kişilerle iletişime geçen Nathan, Avrupa'da yaşayan bir kişi ile görüşür. Bu arada yıllardır anne ve babası olarak tanıdığı ebevyenlerinden gerçeği öğrenmek isteyen Nathan için işler hiç de beklediği gibi gelişmeyecektir.

Peşinde bir anda eli silahlı katiller, iyi eğitimli suikastçiler belirir. Hepsinin tek hedefi ise Nathan'ı ele geçirmektir. Gerçeği ortaya çıkartmak daha çok insanın canına mal oldukça Nathan hayatta güvenebileceği tek insan olan Karen ile köşe bucak kaçmaya başlar.

Yönetmen: John Singleton Senaryo: Shawn Christensen

  • 5
  • 20
Non-Stop - 2014
Non-Stop - 2014

1 saat 46 dakika - IMDb: 7.10

Bill Marks, bir polis olarak uçak yolculuğuna çıkar ve uçaktakilerin güvenliği onun elindedir. Yolculuğunu sürdüren Bill Marks'a yolculuk sırasında bir mesaj gelir ve bu mesajda ona bir görev verilir. Bu görev ise kısıtlı bir zaman içindedir. Bill Marks gelen mesajdakileri talimatları yerine getirmezse, uçaktaki yolcuların hepsi ölecektir.

Yönetmen: Jaume Collet-Serra Senaryo: John W. Richardson, Christopher Roach

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN