Arama

İkinci Dünya Savaşı’na dair mutlaka izlemeniz gereken 20 film

1939 yılında başlayan ve 1945'e kadar süren II. Dünya Savaşı, soykırımlarla anılan bir savaş olarak tarihe geçti. Kimi zaman gerçek hikayelerle kimi zamansa uyarlamalarla bu savaşı, savaşta yaşanan acıları, baskınları ve katliamları beyaz perdeye aktaran 20 filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 20
YAPAY OYUN: ENİGMA (THE IMITATION GAME: ENIGMA)
YAPAY OYUN: ENİGMA THE IMITATION GAME: ENIGMA

Yapay Oyun: Enigma filminin konusu:

2014 yapımı bu film, İkinci Dünya Savaşı sırasında çatışmaların Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede sürdüğü dönemi anlatır. İngiliz İstihbaratı, tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramaz.

Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında, ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplanır.

Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denenmemiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing'i filmde Benedict Cumberbatch canlandırır. Kendisine Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech eşlik eder.

Yönetmen: Morten Tyldum

Tür: Dram / Gerilim

Süre: 1 saat 55 dakika

IMDb puanı: 8,0

  • 2
  • 20
PİYANİST (THE PIANIST)
PİYANİST THE PIANIST

Piyanist filminin konusu:

Hiç şüphesiz, II. Dünya Savaşı'nı işleyen en etkili yapım dendiğinde akla gelen ilk filmdir Piyanist. 2002 yılında yayınlanan film, izleyenleri iliklerine kadar etkiler.

Film, Nazilerin holokost sürecinde, bir Yahudi piyanistin yaşadıklarını konu alır. Yahudi asıllı Polonyalı piyanist ve bestekâr Wladyslaw Szpilman'ın hayatının anlatıldığı film, Ronald Harwood'un kitabından esinlenerek çekilmiştir.

Wladyslaw Szpilman, Polonyalı başarılı bir piyanisttir. II. Dünya Savaşı'nda Almanların Polonya'yı işgal etmesiyle hayatı kâbusa döner. Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve Varşova'nın varoşlarında yaşamaya başlar. Daha sonra Wilm Hosenfeld isimli bir Alman subayının yardımıyla hayatta kalmayı başarır.

Fransa- Almanya- Polonya ortak yapımı olan bu filmin başrolünde oynayan Adrien Brody, filmdeki rolüne hazırlanırken, piyanistin yalnızlığını anlayabilmek için her şeyi terk ederek dağda bir kulübede aylarca yaşamıştır.

Filmin müziklerinin çoğu ise, Chopin'in Nocturne'lerinden oluşur.

Yönetmen: Roman Polanski

Tür: Dram / Tarihi drama

Süre: 2 saat 30 dakika

IMDb puanı: 8,5

  • 3
  • 20
SCHINDLER’İN LİSTESİ (THE SCHINDLER'S LIST)
SCHINDLER’İN LİSTESİ THE SCHINDLER'S LIST

Schindler'in Listesi filminin konusu:

Schindler'in Listesi, kelimenin tam anlamıyla bir başyapıttır.

1993 ABD yapımı, Steven Spielberg yönetmenliğindeki bu filmi, yalnızca II. Dünya Savaşı filmleri arasında değerlendirmek yanlış olur. Çünkü bu film, aynı zamanda sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olarak nitelendirilir.

Film Nazilerin holokost sürecinde topluca imha edilen Yahudileri kurtarmaya çalışan Oskar Schindler adındaki bir Alman işadamının yaptıklarını anlatır. Oldukça sarsıcı ve derin bir filmdir.

Filmin yüzde 40'ı el kamerasıyla çekilmiş; yönetmen Spielberg, bunun filme "doğallık ve keskinlik" verdiğini söylemiştir.

Yönetmen: Steven Spielberg

Tür: Dram / Tarihi drama

Süre: 3 saat 17 dakika

IMDb puanı: 8,9

  • 4
  • 20
ER RYAN'I KURTARMAK (SAVING PRIVATE RYAN)
ER RYAN'I KURTARMAK SAVING PRIVATE RYAN

Er Ryan'ı Kurtarmak filminin konusu:

1998 yapımı Er Ryan'ı Kurtarmak, II. Dünya Savaşında bir grup askerin "James Francis Ryan" adlı askeri bulma çalışmasını konu alır.

Dört çocuk annesi bir kadın, İkinci Dünya Savaşı'nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği, hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle, James Ryan'ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır.

Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği, farklı bir göreve, "Ryan'ı kurtarma" görevine atanır. Ancak Yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya çıkarması sahneleri, sinema tarihinin en gerçekçi sahnelerinden biri olarak nitelendirilir. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiştir.

Yönetmen: Steven Spielberg

Tür: Dram / Aksiyon

Süre: 2 saat 50 dakika

IMDb puanı: 8,6

  • 5
  • 20
KAPIDAKİ DÜŞMAN (ENEMY AT THE GATES)
KAPIDAKİ DÜŞMAN ENEMY AT THE GATES

Kapıdaki Düşman filminin konusu:

2001 yapımı bu film, II. Dünya Savaşının en hararetli dönemi olan tarihin en kanlı operasyonu "Barbarossa Harekatı"ndaki Stalingrad Muharebesini işler.

Film Stalingrad Muharebesinde yer alan Sovyet Sniper Vasili Zaytsev ile Hitler tarafından özel olarak gönderilen Alman sniper arasındaki çekişmeye odaklıdır.

Filmin yönetmenliğini Jean-Jacques Annaud üstlenmiştir. Filmin başrollerinden biri olarak canlandırılan Vasilli Zaitsev, gerçekte, filmde anlatılan olaylardan sonra Stalingrad muharebeleri sırasında bir mayına basarak kör kalmıştır.

Yönetmen: Jean-Jacques Annaud

Tür: Dram / Gerilim

Süre: 2 saat 11 dakika

IMDb puanı: 7,6

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN