Arama

Hint sinemasının mutlaka izlenmesi gereken filmleri

Bollywood, Hindistan'ın en önemli film üretim merkezi olan Bombay'ın ve Hollywood'un isimlerinin karışımından oluşur. Genellikle amaçları sosyal mesaj vermektir. Samimi oyunculuklar neticesinde izleyicilerin sevgilisi haline gelen Hint filmleri, kültürle de harmanlanarak önemli yapımlar haline geldiler. Sizin için IMDb listelerine göre, Bollywood sinemasının en iyi 30 filmini listeledik.

 • 1
 • 15
Drishyam, 2015 IMDb: 8,8
Drishyam, 2015 IMDb: 8,8

Drishyam filminin konusu

Gizem ve dram türlerinden meydana gelen senaryosuyla film, yozlaşmış adalet sisteminden ailesini korumaya çalışırken, bir anda kendisini karanlık bir dünyanın içerisinde bulan bir aile reisinin hikâyesini anlatıyor.

 • 2
 • 15
Dangal, 2016 IMDb; 8,5
Dangal, 2016 IMDb; 8,5

Dangal filminin konusu

Dangal'da Hindistan'da spora verilen desteğin azlığı anlatılırken, verilecek bir destekle neler yapılabileceği anlatılmış. Başarılı bir olimpiyat atleti olan Geeta Phogat'ın gerçek hayat hikâyesini konu alan Dangal, ayrıca eski bir güreşçi babanın kızlarıyla arasındaki ilişkiyi de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Filmde güreş ile ilgili öğretici bilgilere de yer veriliyor.

 • 3
 • 15
3 Idiots (3 Aptal), 2009 IMDb: 8,4
3 Idiots 3 Aptal, 2009 IMDb: 8,4

3 Idiots filminin konusu

Film Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan'da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılat yapan filmidir. Daha önce yine bir Aamir Khan filmi olan Ghajini tarafından elde edilen en yüksek gişe rekoru, bu film ile kırılmıştır. Film, yurtdışı pazarında da en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir. Filmin başrol oyuncuları: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve Madhavan'dır.

 • 4
 • 15
Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir), 2007 IMDb; 8,4
Taare Zameen Par Her Çocuk Özeldir, 2007 IMDb; 8,4

Her Çocuk Özeldir filminin konusu

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekâlı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan'ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan'ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

 • 5
 • 15
PK (Peekay), 2014 IMDb: 8,2
PK Peekay, 2014 IMDb: 8,2

PK filminin konusu

PK'yı canlandıran Aamir Khan kimsenin sormadığı aklına bile gelmeyeceği soruları sormaktadır. Bu sorular masum, çocukça sorular gibi görünse de cevap bulunması çok zor ve enteresandır. P.K.'in masum yaşamını gören insanlar kendi sıradan hayatlarını sorgulamaya başlarlar. P.K.'in yeni edindiği sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırılmış kalpleri onarır, öfkeli insanları dindirmeye uğraşır. Peekay'ın çocuksu merakı kendi ve bir çok insan için manevi bir yolculuğa dönüşür. Film karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bir şekilde anlatmaktadır. Ayrıca basit, eğlence dolu, gerçek bir aşk masalı da burada yaşanıyor. Aamir Khan'ın başrolünü canlandırdığı PK filmi 2014 yılının en beğenilen Hint filmi olmuştur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN