Arama

En iyi 10 sessiz film

1895 Fransız Lumiere Kardeşlerin, bir kafede halka açık olarak yayınladıkları "Trenin Gara Girişi" filminden, 1927'deki ilk diyaloglu uzun metraj film olan Caz Şarkıcısı'na kadarki dönem, sessiz sinema dönemi olarak adlandırılır. Sessiz sinema, birçok kurgu ile doludur. Aslında sesin anlatıma ne büyük kolaylıklar kattığını göreceğiniz sinema tarihinin en iyi on sessiz filmini sizler için derledik.

  • 1
  • 10
Aya Seyahat (1902)
Aya Seyahat 1902

IMDb: 8.2 - 16 dakika

Bir grup astronot, önderleri olan profesörün talimatları ve bilgisi ile aya doğru yolculuğa çıkarlar. Orada ayda yaşayan adamlar tarafından tutsak edilirler. Film onların oradan kaçıp dünyaya geri dönme maceralarını konu almaktadır. Prof. Barbenfouillis başkanlığında olan ekip, dev bir bombardıman silahı ile fırlatılırlar. Aya vardıklarında onları kaçıranlar, tutsakları Ay kralının sarayına götürülürler. George Méliès'in bu ünlü kısa filmi sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak tanındı.

Yönetmen: Georges Méliès Senaryo: Georges Méliès

  • 2
  • 10
Metropolis (1927)
Metropolis 1927

IMDb: 8.3 - 2 saat 33 dakika

Metropolis, sadece döneminin değil tüm zamanların en üstün bilim kurgu yapıtlarından biridir. Endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, Lang'ın gelecek tasarımı bundan payını aldı. İnsanlar ikiye ayrıldı. Yer altında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf vardı. Filmde, dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır ve kendisinden sonra gelen bütün bilim kurgu filmlerini etkilemiştir. Özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. Bilim kurgu sinemasının, bilimsel yönünü gösteren en büyük keşiflerinden biridir.

Yönetmen: Fritz Lang Senaryo: Fritz Lang, Thea Von Harbou

  • 3
  • 10
Artist (2011)
Artist 2011

IMDb: 7.9 - 1 saat 54 dakika

1920'li yılların sonunda Hollywood sinema sektörünü kökünden değiştirecek 'teknolojik' bir devrim yaşandı. Ses, "Henüz hiçbir şey duymadınız" repliği ile film pelikülüne bir daha hiç ayrılmamak üzere girdi. Fakat sinema sektöründe yaşanan bu devrim boyutundaki bu değişim pek çok insanın mesleğini ve kariyerini derinden sarstı.

Dönemin en karizmatik aktörleri arasında yer alan Jean Dujardin'de, sesin beklenmedik biçimde sinema perdesine yansımasından payına düşeni aldı. 2011 Cannes Film Festivali'nin en gözde yapımlarından olan The Artist, başrol oyuncusu Jean Dujardin'e George Valentin performansı ile "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandırdı.

Film sinema sanatının sessiz dönemine bir saygı duruşu niteliğinde diyalogsuz, sessiz, siyah beyaz ve saniyede 22 kare ile çekildi.

Yönetmen: Michel Hazanavicius Senaryo: Michel Hazanavicius

  • 4
  • 10
Deli Dolu (1976)
Deli Dolu 1976

IMDb: 6.7 - 1 saat 27 dakika

Deli Dolu, 1976 ABD yapımı bir komedi filmidir. Özgün adı ''Sessiz'' film anlamına gelen Silent Movie'dir. Filmin Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Almanca adları Mel Brooks'un son çılgınlığı anlamlarına gelmektedir. Filme Türkçe bir ad seçilirken özgün adının yerine bu dillerdeki adlarının referans alındığı anlaşılmaktadır.

Filmi, kaba güldürü ve parodi filmlerinin tanınmış yönetmeni Amerikalı komedyen Mel Brooks yönetti ve aynı zamanda başrolünde oynadı. Burt Reynolds, James Caan, Paul Newman, Liza Minnelli, Anne Bancroft gibi bazı ünlü Hollywood oyuncularıyla Fransız pandomim sanatçısı Marcel Marceau'nün kendilerini oynadıkları film büyük oranda gülütlere dayanmaktadır.

Yönetmen: Mel Brooks Senaryo: Barry Levinson, Mel Brooks, Ron Clark, Rudy De Luca

  • 5
  • 10
Şehir Işıkları (1931)
Şehir Işıkları 1931

IMDb: 8.5 - 1 saat 27 dakika

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin, ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

Yönetmen: Charlie Chaplin Senaryo: Charlie Chaplin

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN