Arama

Dünya sinemasının en iyi filmleri

Dünya sineması, bir dilin konuşulduğu ülke dışında üretilmiş başka dildeki tüm filmleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sinemayı yalnızca film, yönetmen ve oyuncular bütünü olarak görmek yerine, izleyicilerinden çalışanlarına dek herkesin birbiriyle kurduğu ilişkiler bütünü olarak da görmek gerekir. Bu kategoriye dair yapılan birçok anket ve araştırmalar sonucunda dünya sinemasının en iyileri arasına giren filmleri sizler için listeledik.

  • 1
  • 18
Seven Samurai, Yedi Samuray – 1954
Seven Samurai, Yedi Samuray – 1954

Vizyon tarihi: 26 Nisan 1954 (3s 27dk)
Yönetmen: Akira Kurosawa
Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
Tür: Aksiyon, Dram, Macera
Ülke: Japonya

  • 2
  • 18
Seven Samurai, Yedi Samuray – 1954
Seven Samurai, Yedi Samuray – 1954

Yedi Samuray, haydutların saldırdığı fakir bir köyü korumaya çalışan samurayların hikâyesini anlatıyor. Usta Samurai Kambei'nin cesareti ve fedakârlığına şahit bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutlardan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai Katsushiro'yu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo'yu yanına alır. Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından heyecanla karşılanır, herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar...

Akira Kurosawa'nın kariyerinin doruk noktası olarak görülen Yedi Samuray üç saati geçen uzunluğuna rağmen özellikle zamanında kaliteli örneklerine rastlamanın zor olduğu savaş ve 'aksiyon' sahneleri en dikkatsiz seyircinin bile ilgisini ayakta tutacak pek çok detay içerirken bir yandan da anlattığı hikâyenin bütünlüğünden ve sinematografik kaliteden ödün vermeyen bir başyapıt.

  • 3
  • 18
Bicycle Thieve, Bisiklet Hırsızları – 1948
Bicycle Thieve, Bisiklet Hırsızları – 1948

Vizyon tarihi: 1948 (1s 33dk)
Yönetmen: Vittorio De Sica
Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell
Tür: Dram
Ülke: İtalya

  • 4
  • 18
Bicycle Thieve, Bisiklet Hırsızları – 1948
Bicycle Thieve, Bisiklet Hırsızları – 1948

Bisiklet Hırsızları'nda, savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçmaktadır. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekmiştir; ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur. Yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşırır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir.

İtalyan Yeni Gerçekçiliği'nin mimarlarından Vittorio De Sica'nın imzasını taşıyan Bisiklet Hırsızları, bir savaş sonrası toplumunun portresini oldukça geniş bir perspektiften çiziyor.

  • 5
  • 18
Tokyo Story, Tokyo Hikayesi – 1953
Tokyo Story, Tokyo Hikayesi – 1953

Vizyon tarihi: 3 Kasım 1953(2s 16dk)
Yönetmen: Yasujirô Ozu
Oyuncular: Chishû Ryû, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara
Tür: Dram
Ülke: Japonya

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN