Arama

1950'li yılların klasikleşmiş en iyi filmleri

50'li yılların klasikler arasına giren ve defalarca ödül kazanan, unutulmaz performanslarla sinema tarihindeki yerini alan filmleri, günümüzde de halen değerini kaybetmemiş durumda. Sizler için sinema sanatının hızla yayıldığı 50'li yıllardan günümüze ulaşan ve günümüzde de değerini koruyan filmleri derledik.

  • 1
  • 15
Nehir, Le Fleuve, 1951
Nehir, Le Fleuve, 1951

Tom (Mel Gibson) ve Mae Garvey (Sissy Spacek), topraklarını sular altında bırakmak isteyen yerel yönetime karşı çiftliklerini koruma mücadelesi verirler. Mae'nin eski sevgilisinin (Scott Glenn) toprak elde etme projesinde olduğu ortaya çıkınca gerilim artar.

Süre: 122dk
Yönetmen: Mark Rydell

Oyuncular: Adrienne Corri, Esmond Knight, Arthur
Shields, Nora Swinburne, Suprova Mukerjee
Tür: Dram
Ülke: ABD

  • 2
  • 15
Ugetsu, 1953
Ugetsu, 1953

Ueda Akinari'nin aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanan Japon filmi, 16. yüzyılda Japon Sivil Savaşları döneminde geçen bir hikâyeyi odağına alıyor. Hikâyenin başkarakterleri bir kıyı köyünde yaşayan ve yakın arkadaşlar olan iki çift. Genjurō ve Miyagi, Genjurō'nun yaptığı çömleklerle hayatlarını geçindiren bir ailedir ve Genjurō'nun tek amacı yaptığı çömlekleri şehirde satıp maddi anlamda düzlüğe çıkabilmektir. Tōbei ve Ohama ise, Tōbei'nin samuray olma hayaliyle uğraşan bir çifttir. Genjurō elinde mallarıyla şehrin yolunu tuttuğunda Tōbei de ona eşlik eder. Bu esnada Miyagi, köyün saygı gören bir şahsiyetinden yakın zamanda köye saldırıda bulunacağını öğrenir ve kocasının bu ayaklanmaya karşı hazırlıklı olması öğüdünü duyar. Nitekim beklenen olur ve iki ailenin de hayatını değiştirecek, zorlu bir yolculuğa atılırlar.

Süre: 1s 37dk
Yönetmen Kenji Mizoguchi
Oyuncular: Machiko Kyô, Masayuki Mori, Kinuyo Tanaka
Tür: Dram, Fantastik
Ülke: Japonya

  • 3
  • 15
Yedi Samuray, 1954
Yedi Samuray, 1954

Yedi Samuray 1954 yapımı epik Japon filmidir. Filmin yönetmeni Akira Kurosawa aynı zamanda senaryo yazarlarından biridir ve filmin kurgusunu da yapmıştır. Yedi Samuray, haydutların saldırdığı fakir bir köyü korumaya çalışan samurayların hikâyesini anlatıyor. Usta Samurai Kambei'nin cesareti ve fedakârlığına şahit bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutlardan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai Katsushiro'yu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo'yu yanına alır. Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından heyecanla karşılanır, herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar.

Akira Kurosawa'nın kariyerinin doruk noktası olarak görülen Yedi Samuray üç saati geçen uzunluğuna rağmen özellikle zamanında kaliteli örneklerine rastlamanın zor olduğu savaş ve 'aksiyon' sahneleri en dikkatsiz seyircinin bile ilgisini ayakta tutacak pek çok detay içerirken bir yandan da anlattığı hikâyenin bütünlüğünden ve sinematografik kaliteden ödün vermeyen bir başyapıt.

Süre: 3s 27dk
Yönetmen: Akira Kurosawa
Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
Tür: Macera, Dram
Ülke: Japonya

  • 4
  • 15
Tokyo Hikâyesi, Tokyo Story- 1953
Tokyo Hikâyesi, Tokyo Story- 1953

Tokyo Hikâyesi, 1953 Japonya yapımı bir film. Filmin yönetmeni Yasujirō Ozu. Filmde yaşlı bir çiftin çocuklarını görmek amacıyla Tokyo'ya seyahatleri anlatılmaktadır. Ozu'nun başyapıtı sayılan film Britanya Film Enstitüsü tarafından yapılmış en iyi filmler arasında gösterilir.

Tokyo Story, çocuklarını ziyaret eden yaşlı bir çiftin hikâyesini anlatıyor. Dönüşmekte ve batılılaşma yolundaki Japonya'nın taşra kentlerinden birinde yaşayan yaşlı karı-koca, uzun zamandır kendilerinden ayrı yaşamakta olan çocuklarını ziyaret etmek için başkent Tokyo'ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. Çeşitli beklentilerle ve umutlarla çıkılan bu yolculuk, Tokyo'ya vardıklarında çocukları tarafından ilgisizce karşılanmalarıyla son bulur. Başkentte geçirdikleri zaman boyunca yaşlı çiftin çocukları kendi aileleri ve iş hayatları gibi nedenlerle sürekli meşguldürler ve bu yoğunluklar nedeniyle anne-babalarına gereken ilgiyi gösterememektedirler. Bu süreçte yaşlı çiftle ilgilenen tek kişi savaşta ölen oğullarının dul karısı olur. Kırgın olarak evlerine geri dönen anne-baba, acı bir haberle tüm çocuklarını tekrardan toparlayacaktır.

Süre: 2s 16dk
Yönetmen: Yasujirô Ozu
Oyuncular: Chishu Ryu, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara
Tür: Dram
Ülke: Japonya

  • 5
  • 15
Harvey, 1950
Harvey, 1950

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir ABD filmidir. Mary Chase'in Pulitzer Ödüllü aynı adlı oyunundan sinemaya uyarlanan filmde, en iyi arkadaşı hayalinde canlandırdığı Harvey adlı bir pooka olan Elwood P. Dowd'un hikâyesi anlatılır.

Süre 1s 44dk
Yönetmen Henry Koster
Oyuncular: James Stewart, Josephine Hull, Peggy Dow
Tür: Fantastik, Komedi
Ülke ABD

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN