Arama

'Zekâ ölçüsü' üzerinde alışkanlıkların etkisi

Gün içerisindeki davranışlarımızın birçoğunu farkında olmadan yapıyoruz. Bu durum aslında, alışkanlıklarımızın zihnimizde yer etmiş olmasından kaynaklanıyor. İşin garip tarafıysa günlük rutindeki alışkanlıklarımızın IQ ile bir alakası var. Bilim insanları tarafından, alışkanlıkların beynimizin çalışma biçimini etkilediği kesin olarak onaylandı. IQ düzeyini etkileyen alışkanlıkları sizler için derledik.

  • 1
  • 11
IQ, “ZEKA ÖLÇÜSÜ” DEMEKTİR
IQ, “ZEKA ÖLÇÜSÜ” DEMEKTİR

IQ teriminin, psikometri testleri uygulanarak elde edilen bir "zekâ ölçüsü" olduğunu unutmayın. Herkes bu ölçüyle veya uygulanmasından yapılacak çıkarımlarla hemfikir olmasa da bazı alışkanlıkları olan insanların daha düşük skorlar aldığı ortada.

  • 2
  • 11
YEMEK VE HAYAT BİÇİMİYLE DOĞRUDAN ETKİLENİYOR
YEMEK VE HAYAT BİÇİMİYLE DOĞRUDAN ETKİLENİYOR

IQ'nuzu düşüren alışkanlıklar, yeme alışkanlıklarınız ve genel olarak hayat biçiminizle alakalıdır. Araştırmalar, yaptığınız bazı aktivitelerin sistematik bir biçimde bilişsel yeteneklerinizi etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

  • 3
  • 11
DOYMAMIŞ YAĞLAR TÜKETMEK
DOYMAMIŞ YAĞLAR TÜKETMEK

Her gün tükettiğimiz yemekler yüksek oranlarda doymuş yağ içerebilir. Bu yağlar, süt ürünlerinde, yağlı etlerde ve sosislerde bulunuyor. Bilim, bu tip yağların dolaşım sisteminin işlevselliğine zarar veren 'kötü kolesterol'ü artırarak kardiyovasküler sistemi etkilediğini ortaya koydu.

Bunun sonucunda kan akışı azalıyor, bu da beyine giden oksijenin azalmasına ve fonksiyonunun azalmasına neden oluyor. Ek olarak da, merkezi yürütmenin müdahale ettiği birçok sürece zarar vererek ruh halimizde mutsuzluk gibi negatif duyguların artışıyla sonuçlanan değişikliklere yol açıyor.

  • 4
  • 11
ÇOK GÖREVLİLİK, IQ’MUZU DÜŞÜRÜYOR
ÇOK GÖREVLİLİK, IQ’MUZU DÜŞÜRÜYOR

Nörolog Earl Miller, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bir araştırma yaptı. Araştırma, çok görevlilik gibi bölünmüş bir dikkat ile çalışmanın etkileri üzerine odaklandı. Sonuçlar ise gayet açık.

Araştırma, beynin çok görevli olmaya uygun bir şekilde tasarlanmadığını belirtiyor. İnsanlar aynı anda birçok şeyi yaptıkları yanılsamasını yaratmaktadırlar. Fakat gerçekte bilişsel bir bakış açısıyla süreç, ardışıklığını kaybetmiyor.

  • 5
  • 11
FAZLA TELEVİZYON İZLEMEK
FAZLA TELEVİZYON İZLEMEK

Günümüzde, televizyon izlemek eğlenmenin çok yaygın bir yoludur. Kuşkusuz da en ucuz ve kolay yoldan dikkat dağıtma şekillerinden biridir. Rahatladığımızı hissettirir çünkü aslında fiziksel veya mental hiçbir efor sarf etmek zorunda değilizdir, sadece orada oturup televizyonda dönenleri izleriz.

Fakat bunun bedeli çok ağır olabilir. Çok fazla televizyon izlemek IQ'nuzu düşüren alışkanlıklardan biri. Televizyon izleme, sadece sizi pasif yapmakla kalmıyor aynı zamanda beyninizi bir şekilde uyuşturuyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN