Arama

İnsanı yiyip bitiren his "kıskançlık"

İnsan zaman zaman farklı haller ve duygular içinde yaşar. Bu duygulardan biri de kıskançlıktır. Hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer alan kıskançlık, hem bu duyguyu yaşayan kişinin hayatına olumsuzluk katar hem de karşı tarafın yaşamını etkiler. Peki, insan neden kıskançlık duyar, kıskançlıktan kurtulmak mümkün müdür?

📎 Kıskançlık, hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer alır. Her yaştan ve cinsiyetten insanı etkisi altına alabilir; kişilerin hayatlarını çıkmaza sürükleyebilir. Tam da bu sebeple kıskançlığın tam olarak ne anlam ifade ettiğinin doğru biçimde anlaşılması büyük önem arz eder.

Kıskançlık bazı insanların sadece düşüncelerindedir. Bir duygu hissetmezler, olayın veya kişinin üzerinde çok durmazlar. Bu düşünce hali duyguya geçtiği zaman rahatsızlık hissi başlar. Kişi karşı tarafa bakar ve kendisine yönelik bir algı çıkarır.

  • 2
  • 16
NEDEN KISKANIRIZ?
NEDEN KISKANIRIZ?

📎 "Mutluluğu engelleyebilecek, kişiyi sürekli rahatsız biri haline dönüştürecek bu olumsuz tutum nedir, ne şekilde karşımıza çıkar, bununla nasıl baş edebiliriz" gibi merak edilen soruları, VAV TV'de "Kendini Bilmek" programında cevaplayan Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Bayraktar'dan, sizler için önemli bilgileri derledik.

Kıskançlığın yalnızca çocukluk çağında yaşanan veya duygusal ilişkilerde görülen bir problem olarak değerlendirildiğini söyleyen Ayşenur Bayraktar; aslında bu duygunun; bireylerin sevdiği bir kişiye güvenmemesi, onu veya bir özelliğini başkaları ile paylaşmak istememesi sonucunda ortaya çıktığını belirtir.

Kıskançlık ve haset mutsuzluktur

♦️ Durağan halinden farklı olarak etrafında soyut bir tehdit hisseden kişinin psikolojik olarak kaybetme korkusuyla yüzleştiğini söyleyen Psikolog Bayraktar, bu durumun insanda kıskançlığa sebep olduğunu ekleyerek; "bir çocuğun, annesi başka bir çocukla ilgilendiği zaman huysuzluk çıkarması; bu durumla karşılaşır gibi olduğunda aynı hırçınlığı göstermesi buna örnektir, der.

Çünkü annesinin ona karşı olan ilgisinin azalacağını, onu kaybedeceğini düşünen çocuk annesini paylaşmak istemez ve böyle bir çözüm üretir.

♦️ Kadın ve erkeklerin ilişki başlarında test amaçlı bu yola başvurduklarının akademik olarak analiz edildiğini söyleyen Bayraktar, bu durumun eşin sevgisinden emin olmak, ilişkiyi güvenceye almak gibi hedefleri olduğunu söyler.

  • 4
  • 16
KISKANÇLIK KARŞIMIZA NE OLARAK ÇIKAR?
KISKANÇLIK KARŞIMIZA NE OLARAK ÇIKAR?

♦️ Kıskanan insan, bir nevi konfor alanına çekilir. Çünkü ortada sadece eleştiri vardır ve kıskandığı durumu kendine uyarlamak külfetli gelir. Bu sebeple sadece konuşmak ve eleştirip kötü düşüncelerle dolmak tercih edilir.

Kıskançlık, olay karşısında uğraşmak istememenin bir bahanesidir.

♦️ İmrenmek veya gıpta etmek ne kadar kıskançlık gibi gözükse de aslında en masum duygulardan biridir. Hatta kıskançlık boyutuna ulaşmadığı zaman psikologlar tarafından sağlıklı bir düşünce yapısı olarak kabul edilir. Karşı tarafın sahip olduğunu kötülemeden, olayın güzelliğini kabullenerek, bireyin o durumu kendisinde de isteme halidir.

Olumsuz bir düşünce içermediği sürece kişiye ve etrafa bir zararı yoktur.

♦️ Haset etmek ise tehlikeli bir kıskançlık alt durumudur. Hissedilen duygu direkt karşı tarafı hedef alır. Amaç kişiyi yıkmaktır, "Onda neden var? Bende yoksa onda da olmasın." şeklinde karşımıza çıkar.

♦️ İnsanın kendi duygularını her zaman kontrol altında tutmasının mümkün olmadığını belirten Bayraktar, kıskanmanın aslında olağan olduğunu fakat dengeli olmak gerektiğini söyler. Düşüncelerimiz beslendikçe çoğalır, sonrasında takıntı durumuna gelerek sağlıksız bir hal alır.

Kıskançlık ve haset yıpratır

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN