Arama

Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 15 müze

Dünyanın en büyük mozaik müzesinin ülkemizde olduğunu biliyor musunuz? Ya da İslam Bilim Tarihi profesörü Fuat Sezgin'in hangi müzeyi açtığını? Türkiye'de mutlaka görmeniz gereken 15 müzeyi sizler için derledik.

  • 1
  • 20
Topkapı Sarayı Müzesi
Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4 bine yakın insan yaşadı.

İstanbul'un fethi ile Osmanlı İmparatorluğu'nun başkentinin İstanbul'a taşınmasının ardından Fatih Sultan Mehmed tarafından inşa ettirilen ve 1478'den itibaren 380 yıl boyunca devletin idari merkezi ve padişah ile ailesinin yaşam yeri olan Topkapı Sarayı, 9 Ekim 1924 tarihinde müze olarak ziyarete açıldı ve o günden bu yana ziyaretçi sayısı en yüksek müzelerden biri olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

  • 2
  • 20
Topkapı Sarayı Müzesi
Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul fatihi Sultan II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırıldı. Zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı sarayda, Osmanlı padişahları ve saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet etti.

Topkapı Müzesi nerede?

Sultanahmet, Fatih, İstanbul

Nasıl gidilir?

Eminönü'nden tramvay ile Sultanahmet'e ya da Gülhane Parkı'nda inebilir, yürüme mesafesiyle Topkapı Sarayı'na ulaşabilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 - 17:00

Telefon: (0212) 512 04 80

Giriş Ücreti: 60 TL (Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.)

  • 3
  • 20
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı içerisinde Has Ahırlar Binası'nda yer almaktadır. İslam Bilim Tarihçisi, Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan müze 24 Mayıs 2008 yılında açıldı.

3500 m² 'yi kapsayan sergi alanı ve toplam 570 adet alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu ile alanında Türkiye'de ilk, Frankfurt'tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil eden müze olması açısından önem arz etmektedir.

Müzenin bahçe kısmında ise, üzerinde Halife el-Me'mun'un 9. yüzyılda yaptırdığı "Dünya Haritası"nın kopyası olan yerküre ile 22 Haziran 2013 tarihinde açılan İbn-i Sina'nın el-Kanun fi't-Tıbb kitabının ikinci cildinde bahsedilen, tıbbi bitkilerden 26'sı İbn-i Sina Botanik Bahçesi yer almaktadır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi nerede?

Parkı İçi Has Ahırlar Binası, Sirkeci, İstanbul

Nasıl gidilir?

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ne Kabataş-Bağcılar Tramvay hattının Gülhane durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelmek isteyenler ise Marmaray'ı kullanarak Sirkeci istasyonunda inerek ulaşabilirler.

Çalışma saatleri: 09.00 - 17.00

Telefon: (0212) 528 80 65

Giriş Ücreti: 12 TL

  • 4
  • 20
Kariye Müzesi
Kariye Müzesi

Kariye Müzesi, Fatih Sultan Mehmet'in, 1453 yılında İstanbul'u fethi sırasında yapı hiçbir zarar görmedi. Uzunca bir süre kilise olarak kullanılmaya devam etmiş olan Khora Manastırı Kilisesi, Sultan II. Beyazıd devrinde, Sadrazam Hadım Ali Paşa tarafından 1511 yılında camiye çevrildi ve yanına bir de medrese eklendi. Türk devrinde, kilise dışındaki manastır yapıları zamanla yıkılarak kayboldu.

18. yüzyılın ilk yarısında yapıya, Kızlarağası Hacı Beşir Paşa tarafından bir mektep ve aşevi eklendi. Kariye Camiisi, Bakanlar Kurulunun kararı ile müzeye dönüştürüldü. Günümüzde Kariye Müzesi olarak adlandırılan bu anıt müze, Doğu Roma sanatında gerek mimarisi, gerek mozaikleriyle oldukça ilgi çeken bir yapıdır.

Kariye Müzesi nerede?

Edirnekapı, Fatih, İstanbul

Nasıl gidilir?

Edirnekapı'da bulunan Kariye Müzesi, Topkapı - Habibler tramvayının "Edirnekapı" istasyonuna yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Çalışma saatleri: 09.00 - 17.00

Telefon: (0212) 631 92 41

Giriş ücreti: 45 TL

  • 5
  • 20
İstanbul Deniz Müzesi
İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesidir. İçerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Koleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eser bulunmaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye'de kurulan ilk askeri müzedir.

İstanbul Deniz Müzesi nerede?

Sinanpaşa Mahallesi, Beşiktaş, İstanbul

Nasıl gidilir?

Beşiktaş Vapur iskelesinin ön tarafındadır. Beşiktaş Merkezine gelen tüm İETT araçları Minibüsler ve Deniz yoluyla ulaşılabilir.

Çalışma saatleri: 09.00 - 17.00

Telefon: (0212) 327 43 46

Giriş ücreti: Yetişkin: 8,50 TL - Öğrenci: Ücretsiz

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN