Arama

Türkçeden yabancı dillere çevrilmesi en zor kelimeler

Bin yıl gibi köklü bir geçmişe sahip olan dilimizde binlerce kelime bulunur. Fakat zengin bir ifade gücüne sahip olan Türkçedeki sözcüklerin bazıları çevrilmek istense de kelimenin ruhunu yansıtmakta yetersiz kalır. İşte dilimizdeki çevrilmesi en zor kelimeler...

GÖNÜL

Gönül, sevgi, istek, düşünüş, anma, hatır gibi kalpte oluşan duyguların kaynağına denir. Heart olarak çevrilse de organ olan kalp anlamına geldiği için kelimenin anlamını karşılamaz.

KOLAY GELSİN

Kolay gelsin bir iş yapmakta olanlara söylenen iyi dilek sözüdür. İngilizcede "May it be easy, good luck" olarak çevrilse de tam olarak anlam karşılığını vermez.

GEÇMİŞ OLSUN

Geçmiş olsun, hastalananlara, kaza geçirenlere, beklenmedik büyük bir olumsuz durumdan kurtulanlara veya hapishaneye girenlere söylenen iyi dilek sözüdür. İngilizcede "get well soon" olarak çevrilse de tam olarak anlamı karşılamaz.

HAYIRLI OLSUN

Hayırlı olsun, güle güle kullan, hayırlar getirsin anlamında kullanılır. Good luck olarak çevrisi yapılsa da tam olarak anlamını karşılamaz.

YAKAMOZ

Yakamoz, denizde balıkların veya küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltıya denir. İngilizcede, "the reflection of the moon on the water" olarak çevrilse de Türkçedeki anlamını tam karşılayamaz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN