Arama

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

Bosna Hersek'te 10 yıl önce başlayan Türk dizileri rüzgârı, etkisini artırarak sürdürürken, ülkede birçok kanalda yayınlanan bu diziler bilhassa gençleri Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor.

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

Sokakları süsleyen reklam panolarındaki afişleri, gazetelerin yayın akışı sayfasındaki dizi karakterleri, Türk dizilerinin Bosna Hersek'te son yıllarda artan popülaritesini gösterirken, her kesimden insanın takip ettiği bu diziler bir yandan da Türkçeye ilginin artmasına neden oluyor.

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

Bosna Hersek'teki farklı televizyon kanallarında halen 20'den fazla Türk dizisi yayınlanıyor. Televizyon kanallarının yanı sıra bazı internet siteleri de dizinin Türkiye'de yayınlanmasının ardından Boşnakça alt yazıyla bunları hayranlarıyla buluşturuyor.

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

Ülkede Türkçeye talep her yıl artarken, Türk dizileri bunda önemli rol oynuyor. Bunun en önemli göstergelerinden biri de Saraybosna Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne ilginin artması.

Öte yandan, Yunus Emre Enstitüsünün kurslarına ilgi de her yıl artıyor. Bu kurslarda 2009 yılından beri 4 bin 618 kişi Türkçe öğrenirken, ayrıca "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında da devlet okullarında Türkçe öğrenen öğrenci sayısı 8 bini aştı.

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

"TÜRKÇEYE İLGİM TÜRK DİZİLERİNDEN"

Saraybosna Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan Fatima Huremovic, Türkçeye ilgisinin Türk dizileriyle başladığını belirterek, "Türkçe güzel ve şirin bir dil. Kulağıma da hoş geldi ve bu sebepten öğrenmeye başladım. Yedi Güzel Adam'ı takip ediyorum. Her gece bir bölüm izliyorum." dedi.

Ailesinin de Türk dizilerini izlediğini anlatan Huremovic, dizileri takip eden birçok arkadaşının olduğunu ve onlarla kimi zaman dizilerdeki olaylar hakkında konuştuklarını söyledi.

Türk dizilerinin Türkçeye katkısı

Huremovic, bazı arkadaşlarının da Türk dizilerinden etkilenerek Türkçe öğrenmeye başladığını, diziler sayesinde kelimeler, deyimler ve atasözleri öğrendiğini, bunun yanında telaffuz yeteneğini de geliştirdiğini ifade etti.

Yüksek lisansını Türkiye'deki bir üniversitede yapmak istediğini kaydeden Huremovic, gelecekte tercümanlık ya da Türkçe öğretmenliği yapmak istediğini sözlerine ekledi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN