Arama

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Başlangıcı ve ana damarı mimari olan; 12. yüzyılın ortalarında, Fransa'da Romaneskin içinden doğmuş, yerini Rönesans'a devreden bir Ortaçağ Sanatı olan Gotik mimari tarzını siz Fikriyat okuyucuları için anlattık.

  • 1
  • 13
Piazza-Duomo - Milano
Piazza-Duomo - Milano

Gotik mimari sanatının 12. yy'ın ortalarında yayılma gösterdiği ve 15.yy ortalarına dek varlığını devam ettirdiği düşünülüyor. Kaynaklara göre değişkenlik gösterse de bu Gotik tarzın yaşatıldığı dönem, genel hatlarıyla 12.yy ile 15. yy arasıdır.

Bu sanatın Fransa'da ortaya çıktığı ve en uzun soluklu dönemini burada yaşadığı düşünülüyor. Mimaride gotik etkilerin en kısa sürdüğü lokasyon ise İtalya.

Gotik sanatın, Saint-Denis Manastır Kilisesi'nin başrahibi Suger'in, yapıyı yeniden inşası esnasında eklenen bölüm sayesinde başladığı kabul ediliyor. Bu tarih aralığı ise 1122 ile 1151 yıllarını işaret ediyor.

  • 2
  • 13
Bremen Katedrali
Bremen Katedrali

1250'den sonra Fransa Kraliyet'inin nüfuzu ve hakimiyeti diğer bölgeler üzerinde hissedilir bir önem kazandı ve o coğrafyanın ürünü olan Gotik sanat anlayışı büyük bir yayılma göstermeyi başardı.

1250 1350 tarihleri arasındaki 100 yıllık zaman diliminde en güçlü ihtişamlı dönemini yaşadı.

1380 ile 1425 tarihleri arasında Avrupa çağında uluslararası bir nitelik kazandı.

  • 3
  • 13
Barselona Gotik-Mahallesi - Carrer del Bisbe
Barselona Gotik-Mahallesi - Carrer del Bisbe

PEKİ GOTİK KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

Sözcük, ilk kez rönesans dönemi İtalyan sanatçıları tarafından klasik akıma karşı duran Kuzeyli Barbarların kültürünü temsil eden bir kavram olarak kullanıldı.

1500'lü yılların ortalarında, İtalyan ressam ve mimar Giorgio Vasari, barbarlık ve kabalığa ithafen bu sözcüğü kullanmış.

  • 4
  • 13
Sagrada Familia - Barselona
Sagrada Familia - Barselona

Bu sanata yön veren kişiler de tıpkı Klasik Roma sanatında olduğu gibi din adamı kökenli. Ama Roma usulünden bir farkı var; yapıların ruhu madde ötesi duyguları barındırıyor ve kıyafeti daha ruhsal; bu da onu özgün kılıyor.

Şehirli tüccarlar ve sanatkarlar sayesinde Gotik sanat gelişme katetmiş ve bu tüccarlar aracılığıyla şehre yakın konumlanmış. Erken dönem Roma eserlerinden farklı olarak şehirlerin gücünü gösteren yapılar olduğunu söylemek mümkün.

  • 5
  • 13
Le Mont Saint Michel - Fransa
Le Mont Saint Michel - Fransa

Gotik Mimari'nin temel özellikleri:

-Binalar uzunlamasına büyüme eğiliminde, bu da Gotik sanatın dikkati çeken baskın bir özelliği. Bu özellik kendini resim ve heykelde de gösteriyor.

-Yapılarda süslemeler son derece dikkat çekici ve karmaşık.

-Yükselen formda tasarlanan bu mimari yapılarda ortaya çıkabilecek ağırlık sorunu, sivri dayanma kemerleri ile çözülmüş; bu kemerler ile ağırlığın yatay olarak dağılması sağlanıyor. İşlevselliği haricinde bu kemerler sözkonusu eserlere estetik bir gürünüm kazandırıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN