Arama

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

Sümela Manastırı'nda 2 buçuk yıldır süren restorasyon çalışmaları sırasında bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının yamacında gizli bir geçit tespit edildi.

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve yılda 600 bin kişinin ziyaret ettiği Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, 2,5 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyon çalışmaları sırasında daha önce bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli bir geçitle ulaşılan nokta tespit edildi.

GEÇİT ÇİLE ODALARINA MI ÇIKIYOR?

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak kabul ettiği `şapel´ olduğu belirlenen alanda bugüne kadar görülmemiş 'Cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam' tasviri taşıyan fresklerin yer aldığı belirtildi.

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

Şapelin gün yüzüne çıkarılması ve ziyarete açılması için başlatılan restorasyon çalışması sürerken, bu kez Sümela Manastırı'nda bugüne kadar görülmemiş ve 'Çile odası' adı verilen yeni alanlara ulaşıldı. Küçük şapel odalarından oluşan ve duvarlarında fresklerin yer aldığı alanların da restorasyona dahil edilerek gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlatıldı.

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

30 metrelik yol yapılmasının planlandığı alan içindeki hasar gören fresk ve çatı kısımları yeniden onarılacak, restorasyonu tamamlandığında ise Sümela Manastırı yeni bir ziyaret alanlarına kavuşmuş olacak.

Sümela’da bulunan gizli geçitin sırrı

"YENİ ALANLAR TARİHİ ZENGİNLİK KATACAK"

Maçka İlçe Belediye Başkanı Koray Koçhan, Sümela Manastırı´nın, Trabzon ve Maçka´nın bir markası olduğunu belirterek yapılan çalışmalarda keşfedilen yerlerin Sümela'ya tarihi zenginlik kazandıracağını söyledi. Koçhan, "Restorasyon hız kesmeden devam ediyor. Taş temizleme çalışmalarımıza hız vermemizin nedeni ise bir iki ay içerisinde meşhur ormanımız içerisindeki patika yolumuzun projesi tamamlanmış olacak. Ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerimizi Sümela'nın altına kadar yani eski bilet gişelerinin olduğu alana kadar yürütmeyi planlıyoruz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN