Arama

Sırbistan'ın 440 yıllık Osmanlı eseri

Mohaç Meydan Muharebesi'nin ardından Osmanlı himayesine giren Sırbistan'ın Baç kasabasında 1578 yılında inşa edilen hamam, Voyvodina bölgesindeki tek Osmanlı hamamı olma özelliğini taşıyor. Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname'sinde de bahsedilen hamam, Osmanlı'nın Sırbistan'daki varlığının en önemli miraslarından biri olarak gösteriliyor.

  • 1
  • 8
BÖLGEDEKİ TEK OSMANLI HAMAMI
BÖLGEDEKİ TEK OSMANLI HAMAMI

Sırbistan'ın kuzeybatısındaki Baç kasabasında, bölgenin Mohaç Meydan Muharebesi'nin ardından Osmanlı himayesine girmesinin ardından 1578 yılında inşa edilen hamam, bölgedeki tek Osmanlı hamamı olma özelliğini taşıyor.

  • 2
  • 8
EVLİYA ÇELEBİ'NİN SEYAHATNAMESİ'NDE DE BAHSEDİLİYOR!
EVLİYA ÇELEBİ’NİN SEYAHATNAMESİ’NDE DE BAHSEDİLİYOR!

Aradan geçen 440 yıla rağmen bugün de büyük oranda ayakta kalmayı başaran tarihi hamam, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de Osmanlı'nın Sırbistan'daki varlığının en önemli miraslarından biri olarak gösteriliyor.

  • 3
  • 8
OSMANLI'NIN SIRBİSTAN'DAKİ EN ÖNEMLİ MİRASI
OSMANLI’NIN SIRBİSTAN’DAKİ EN ÖNEMLİ MİRASI

Baç Ulusal Kütüphanesi Küratörü Vesna Glavocevic, 1578 yılında inşa edilen hamamın büyük bir bölümünün bugüne dek korunduğunu söyledi. Hamamla ilgili ilk bilgilerin 16. yüzyıla ait arşivlerde mevcut olduğunu aktaran Glavocevic, "Hamam, erkek ve kadınlar tarafından ayrı zamanlarda kullanılan tek bir bölümden oluşuyor. Girişinde soyunma odaları bulunuyordu. Hamamın günümüze ulaşan su boruları seramikten yapılmış. Biri küçük diğer büyük iki tane de halvet bölümü mevcut." ifadelerini kullandı.

  • 4
  • 8
ON YEDİNCİ YÜZYILA KADAR HİZMET VERDİ!
ON YEDİNCİ YÜZYILA KADAR HİZMET VERDİ!

Glavocevic, hamamların o dönem insanların biraraya geldiği alanlar olarak da kullanıldığını belirterek, "Hamam, Osmanlıların Baç'tan ayrıldığı 1687 yılına kadar hizmet vermiş. Osmanlılardan sonra da hamam yıkılmamış ancak eskisi kadar da kullanılmamış." diye konuştu.

  • 5
  • 8
PARTİZANLAR EĞLENME MEKANI OLARAK KULLANDI!
PARTİZANLAR EĞLENME MEKANI OLARAK KULLANDI!

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından da hamamın aslına uygun olarak korunduğunu anlatan Glavocevic, İkinci Dünya Savaşı ile buradaki Osmanlı mirası eserlerin partizanlar tarafından eğlence mekanı haline getirildiğini söyledi.

Glavocevic, hamamda zaman içerisinde hasarlar oluşmaya başladığını kaydederek, "Baç'ın Yüzyılı Projesi" kapsamında 440 yıllık hamamın korunması gerektiğine dikkat çekildiğini dile getirdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN