Arama

Resim sanatına dair 20 ilginç bilgi🎨

İnsan ruhunun ve üretkenliğinin dışavurumu olan sanat kadar, onları ortaya çıkaranlar hakkında da bilgi edinmek gerekiyor. Örneğin; Vincent van Gogh yaşamı boyunca 2000'den fazla yapıt üretti ancak hayattayken bunlardan sadece biri satıldı. Peki bunun nedeni neydi? Dünyaca ünlü ressamlar hakkında 20 ilginç bilgiyi derledik.

  • 1
  • 20
ERİYEN SAATLERİN SIRRI NEYDİ?
ERİYEN SAATLERİN SIRRI NEYDİ?

11 Mayıs 1904 yılında İspanya'da dünyaya gelen Salvador Dali, ünlü tablosu eriyen cep saatlerini konu alarak modern sanatın ve gerçeküstücülüğün evrensel simgelerinden biri haline geldi. Eriyen Saatler olarak bilinen bu eseri, 27 yaşındayken resmin arka planında gözüken Port Lligat manzarası üzerinde çalıştı. Bir gün dışarıda otururken Camambert peynirinin eridiğini fark eder ve bu görüntü üzerinde yoğunlaşır. Eriyen peynir Dali'de şiddetli sanrılara yol açarak ve bir buhrana düşer ve halüsinasyon yaşar. Yaşadığı halüsinasyon sayesinde de resimdeki eriyen saatleri tasarlamaya karar verir ve çizdiği manzara üzerinde çalışmalarına devam eder. Dali'nin birçok eserinde halüsinasyon ögeleri vardır.

Eserde görülen canavara benzeyen figürün Salvador Dali olduğu iddia edilir. Gözünün kapalı olması yaşadığı halüsinasyon durumunu ifade ettiği söylenir. Sol alt köşede karıncalar ve eriyen saatin üzerinde bulunan sinek ise yok oluşu betimler.

  • 2
  • 20
SANAT TARİHİNİN EN BÜYÜK HIRSIZLIĞI
SANAT TARİHİNİN EN BÜYÜK HIRSIZLIĞI

Leonardo da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa, 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalındığında şüphelilerden biri de Pablo Picasso'ydu. Ünlü ressam sorgulandı, ancak akabinde aklandı ve serbest bırakıldı.

  • 3
  • 20
DANSI 1500 ESER İLE TASVİR ETTİ
DANSI 1500 ESER İLE TASVİR ETTİ

Tam bir dans tutkunu olan olan Edgar Degas, tahminlere göre, dansçıları tasvir ettiği 1500 eserin sahibidir.

  • 4
  • 20
MONA LISA TABLOSUNDAKİ KADIN KİMDİ?
MONA LISA TABLOSUNDAKİ KADIN KİMDİ?

Mona Lisa, belki de hakkında en çok spekülasyon çıkan tablolardan biri. Leonardo da Vinci'nin en ünlü eserinin, onun kendi kadın halinin portresi olduğu dahi iddia ediliyor.

Ancak araştırmalara göre Mona Lisa tablosundaki kadın ipek ticareti ile uğraşan Floransalı bir aileye mensup olan Lisa Gherardini. Leonardo'nun ve Gherardini'nin babaları birbirini çok iyi tanıyor ve tabloyu Leonardo'nun yapması isteniyor.

  • 5
  • 20
46 GÜN KİMSE FARK ETMEDİ!
46 GÜN KİMSE FARK ETMEDİ!

Henri Matisse'in "Le Bateau" isimli eseri New York Modern Sanatlar Müzesi'nde tam 46 gün boyunca ters biçimde sergilendi ve kimse tarafından fark edilmedi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN