Arama

Ne okuyalım, ne izleyelim, hangi tarifi yapalım?

Hayat, yoğun ve karmaşık bir düzende ilerlerken kendimize vakit ayıramamaktan, istediklerimizi yerine getirememekten yakınırız. Bu sorunu çözmede ilk adım hedeflerimizi belirleyip liste haline getirmektir. Zamanınızı daha kaliteli geçirebilmeniz adına "Ne okuyalım, ne izleyelim, hangi tarifi yapalım?" başlığı altında birbirinden değerli tavsiye listesini sizlerle buluşturuyoruz. Çağımızın hastalıklarından biri olan depresyon ve anksiyeteye karşı bitki kürü hazırlayabilir, hangi hastalığa hangi makamın iyi geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu hafta okuyacağınız kitabı ve yeni tatil rotanızı belirleyebilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

  • 1
  • 11
NE OKUYALIM?
NE OKUYALIM?

📚 ÇÖLE İNEN NUR - NECİP FAZIL KISAKÜREK

Necip Fazıl Kısakürek'in kaleme aldığı Çöle İnen Nur, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) hayatını kaleme aldığı eserdir. Necip Fazıl, bu eserinde tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilen ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak durmuştur.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl'ın siyer geleneği etrafında kaleme aldığı edebi bir eserdir. Resul-i Ekrem'in hayatını tarihî bir biyografi olarak değil genellikle İslâmî gelenek ve kaynaklardan gelen bilgileri edebî bir üslûpla geliştirilerek oluşturmuştur.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 11
NEREYE GİDELİM?
NEREYE GİDELİM?

ÇANAKKALE, ASSOS

📌 Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içindeki yer alan Assos, Antik Çağ'ın en önemli liman kentlerinden biriydi. 1800'lü yıllardan bu yana aralıklarla, 1981'den sonra da 39 yıldır aralıksız kazı çalışması yürütülen tarihi alan, dünyanın sayılı antik kentlerinden biridir.

📌 Antik Çağ'da "Troas" olarak adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli Adası'nın karşısında kurulan kent, asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

📌 Tarihi MÖ 6. yüzyıla kadar giden kent, sönmüş volkanik bir tepede inşa edildi. Antik çağda buradaki lahitler meşhurdu. Bedenin hızlı bir şekilde toprağa karışmasını sağladığı için "insan yiyen lahit" olarak adlandırılırdı.

📌 Assos Antik Kentin bir diğer önemli özelliği Filozof Aristoteles'in bir süre yaşayarak bir felsefe okulu kurmuş olmasıydı.

📌 Yaz dönemi 10:00- 21:00, kış dönemi ise 08:30-17:30 saatleri arası ziyarete açıktır. Giriş ücreti ise 25 TL'dir.

  • 4
  • 11
NE İZLEYELİM?
NE İZLEYELİM?

👓 CEMİL MERİÇ GÖRME YETİSİNİ NASIL KAYBETTİ?

Cemil Meriç, "Hiçbir şey görmüyorum" dediğinde sene 1954'tü ve henüz 38 yaşındaydı. Meriç, gözlerini kaybetmesine neden olsa da kitaplardan asla vazgeçmedi. Öyle ki neredeyse bütün eserlerini, ama olduktan sonra kaleme aldı. Bir insanlık şaheseri olan Cemil Meriç için Necip Fazıl, şöyle dedi: "Dış gözlerini Cenabı Hakk'ın, iç dünyayı daha iyi görsün diye aldığı insan."

Cemil Meriç'in görme yetisini kaybetmesiyle ilgili haberimize ulaşmak için tıklayın.

  • 5
  • 11
HANGİ TARİFİ YAPALIM?
HANGİ TARİFİ YAPALIM?

🌿 DEPRESYON VE ANKSİYETE KARŞI BİTKİ KÜRÜ

Tedavi araçlarından biri olan bitkiler, ilaca benzer bir etki göstererek bedensel fonksiyonları kuvvetlendirir. Bazı bitkiler, vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden de bitkilerin uygun sürede ve şekilde uygulama yaparak sahip oldukları biyolojik gücü hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici olarak kullanılır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun depresyona ve anksiyeteye karşı maydanoz-ıspanak (sabah), tere-ıspanak (akşam) kürü geliştirdi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN