Arama

Mavi elbiseli şehir "Şafşavan"

Fas'ın kuzeyinde yer alan "Şafşavan" (Chefchaouen), tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve olağanüstü mimarisiyle dünyanın her köşesinden gelen turistleri büyüleyen bir kasaba. Kasabanın en belirgin ve ilgi çekici özelliği ise mavinin her tonunu bulabileceğiniz ilginç mimarisi…

Mavi elbiseli şehir Şafşavan

1471 yılında kurulan 'Mavi Şehir' ya da diğer adıyla 'Mavi İnci' Şafşavan (Chefchaouen), Fas'ın kuzeyindeki Tangier (Tanca) ve Tatouan (Tatvan) şehirlerinden aşağıya doğru inince karşınıza çıkıyor. Şafşavan ya da Fransızcalaştırılmış transliterasyonuyla Chefchaouen Fas'ın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehirdir. Aynı adlı ilin merkez kenti konumundaki Şafşavan, mavi boyalı evleriyle adını duyurmuştur.

Mavi elbiseli şehir Şafşavan

ŞAFŞAVAN NEREDE? ŞAFŞAVAN KENTİNE NASIL GİDİLİR?

Şafşavan kenti Fas sınırları içinde yer alıyor. Kuzey Afrika'nın en batısında Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nun birleştiği yerde yer alan Fas, Marakeş, Kazablanka gibi ünlü turistik yerlerinin yanı sıra son dönemde popülaritesi gitgide artan Şafşavan gibi yerlere de sahip.

Mavi elbiseli şehir Şafşavan

Şafşavan, Fas'ın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehir. Atlas Dağları'nın uzantısı olan Rif Dağları eteğinde kurulu olan Şafşavan, tarihi Tanca kentine yakın bir konumda yer alıyor. Berberi dilinde Boynuz anlamına gelen Şafşavan'ın Fransızca ve diğer batı dillerinde yazılış şekli Chefchaouen.

Mavi elbiseli şehir Şafşavan

Şafşavan kentine İstanbul'dan gelmek için öncelikle Kazablanka'ya ulaşmak gerekiyor. İstanbul'dan Kazablanka'ya aktarmasız uçuşlar mevcut. 5 saatlik bir uçuştan sonra Kazablanka'ya ulaşmak mümkün. Kazablanka'dan da yaklaşık beş saatlik bir karayolu yolculuğuyla Şafşavan'a gidiliyor. Kazablanka ile Şafşavat arası 338 kilometrelik bir uzaklık var.

Mavi elbiseli şehir Şafşavan

ŞAFŞAVAN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Şafşavan, Fas'ın bir kenti. Ülkenin kuzeybatısında yer alan Şafşavan başkent Rabat'a 250 kilometre uzaklıkta. Resmi dilin Arapça olduğu Şafşavat'a turizmin etkisiyle İngilizce, Fransızca veya İspanyolca konuşabilen insanlara rastlamak mümkün.Kentte Fas'ın para birimi olan Dirhem geçerli. Fas ile Türkiye arasında iki saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN