Arama

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle "2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri" sahiplerini buldu. Bakanlık Özel Ödülleri'ne 2018 yılında "Emin Ongan Üsküdar Mûsikî Cemiyeti" ile "Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi" layık görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kültür sanat faaliyetleri ile ilgili "En az terörle mücadele, dış politika gibi önemli bir beka meselesi olarak görüyorum" açıklamasını yaptığı törende, ödül alan kuruluşları sizler için derledik.

  • 1
  • 12
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1979 yılından beri her yıl düzenlenen ve 2016 yılından itibaren de "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri" adıyla anılan büyük ödüllerin bu yılki sahipleri belli oldu.

Seçkin eserleri ve örnek hayatları ile kültür ve sanat yaşamımıza önemli katkı sağlayan kişiler ile üstün nitelikli eser ve uygulamalarıyla takdir toplayan kurum ve kuruluşları millet ve devlet adına ödüllendiren Bakanlık Özel Ödülleri'ne 2018 yılında "Emin Ongan Üsküdar Mûsikî Cemiyeti" ile "Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi" layık görüldü.

  • 2
  • 12
“SANATINI GERİDE BIRAKTIĞI MÜZE YAŞATACAK”
“SANATINI GERİDE BIRAKTIĞI MÜZE YAŞATACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

"Rahmetli Menderes diğer pek çok alanda olduğu gibi müziğimiz üzerindeki yasakları da kaldırarak milletin adamı olduğunu göstermiştir. Ara Güler kendisi ile özellikle son yıllarda sıkça görüşme imkânı bulduğumuz gerçek bir beyefendiydi. Ara Güler sadece foto muhabiri olduğunu söylerdi. Geride bıraktığı arşivi ve müzesi vefatından sonra da Ara Güler'in sanatını yaşatacaktır. Bundan dolayı da özellikle Doğuş Grubu'na teşekkür ediyorum böyle bir mirasa sahip çıktıkları için.

  • 3
  • 12
“BÜYÜK DEVLETLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ KÜLTÜR SANAT DEĞERLERİ”
“BÜYÜK DEVLETLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ KÜLTÜR SANAT DEĞERLERİ”

Konuşmasında, "Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılması zordur" diyen Erdoğan, "Tarihteki büyük devletlerin ortak özellikleri kültür sanat alanında önemli değerler üretmiş olmalıdır. Bizim sanatımızda mimari eserimiz sadece mimari eser değil, taştan ahşaptan daha fazlasıdır" sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsanların manevi doyumunu ihmal etmiş sadece maddi varlıklarla hüküm sürmüş toplumlar var olamamışlardır. Hangi akıma mensup bulunursa bulunsun coğrafyamızın birikimini değere dönüştüren sanat eserleri, yeryüzündeki varlığımızı daha da anlamlı kılmıştır" dedi.

  • 4
  • 12
“TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ BİR BEKA MESELESİ!”
“TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ BİR BEKA MESELESİ!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Bize göre bu topraklardaki birlik, beraberlik ve muhabbetin gerisinde kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginliğimiz bulunuyor. Malvarlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanata ihtiyacımız var. Sorumluluk üstlendiğimiz her yerde bu konuya ehemmiyet verdik.

Hükümetlerimiz döneminde kültür sanat alanına özel önem verdik. Kültür ve sanat insanlarımızla sürekli istişare içinde olmaya ihtimam gösterdik. Buna rağmen, geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür-sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediğimizden dolayı hep hayıflanırım. En az terörle mücadele, dış politika gibi önemli bir beka meselesi olarak görüyorum."

2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin sahipleri, eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy başkanlığında, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Erol Parlak ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün'den oluşan jüri tarafından belirlendi.

  • 5
  • 12
ARA GÜLER MÜZESİ AĞUSTOS’TA AÇILDI
ARA GÜLER MÜZESİ AĞUSTOS’TA AÇILDI

2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerine layık görülen Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi, geçtiğimiz yıl kapılarını ziyaretçilere açtı.

Doğuş Grubu'nun 2016 yılında Ara Güler'le yaptığı işbirliği sonucu kurulan Ara Güler Müzesi, usta sanatçının arşivinden derlenen "Islık Çalan Adam" sergisi ile duayen fotoğrafçı Ara Güler'in doğum günü olan 16 Ağustos'ta açıldı.

İstanbul'da sanatseverlerle buluşan müze, Türkiye'de uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesi olma özelliğini taşıyor. Arşiv koleksiyonlarının önümüzdeki dönemde bir portal üzerinden fotoğraf meraklıları ve araştırmacılara açık hale getirilmesi hedefleniyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN