Arama

İstanbul'daki çocuk kütüphaneleri

Yaşam boyu öğrenme kavramını destekleyen çocuk kütüphanelerinde ana hedef; çocukların küçük yaşlarda kütüphaneye gelmeleri ve araştırma yapmayı öğrenmeleridir. Sizler için bu noktada iyi bir örnek olan İstanbul'daki çocuk kütüphanelerini derledik.

  • 1
  • 21
Çinili Çocuk Kütüphanesi
Çinili Çocuk Kütüphanesi

0-14 yaş grubu için

Çocukların bilgi ihtiyacını karşılamak ve okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla kurulan Çinili Çocuk Kütüphanesi dermesinde 4.500 çocuk kitabı bulunmaktadır. Çocuklarda kütüphane kullanma cesaretini geliştirmek ve kütüphanedeki yayınların kullanımı konusunda becerilerini arttırma çalışmaları yapılmaktadır.

Okumayı destekleme ve sevdirme etkinlikleri, masal okuma günleri, sohbetler, yazar tanışmaları, ebeveyn bilgilendirme çalışmaları, vb. hizmetler kütüphanenin bağlı olduğu Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi internet sayfasından duyurulmaktadır. Bölgede önemli bir ihtiyaca cevap veren kütüphane, hizmetlerini zenginleştirmek ve okul öncesi çocuklara da hizmet verebilmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Kütüphaneden yararlanmak isteyen çocukların ödünç yayın alabilmek için kütüphaneye üye olmaları gerekmektedir.

Çalışma saatleri: Kütüphane, Cumartesi ve Pazar günleri hariç her gün 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Validei Atik Mahallesi, Valide-i Atik Parkı, 34664 Üsküdar/İstanbul
Telefon: (0212) 334 68 86

  • 4
  • 21
Erdem Bayazıt Halk ve Çocuk Kütüphanesi
Erdem Bayazıt Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, ülkemizin değerli şairlerinden biri olan Erdem Bayazıt'ın adı verilmiştir. 2008 yılında hizmete açılan kütüphanenin koleksiyonunda 10.904 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır.

Kütüphaneye üye olan okuyucular, 30 gün süreyle 3 kitap ödünç alabilmektedir. Üye olan okuyucular aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı diğer kütüphanelerden de ödünç kitap alma hakkına sahiptir. Üyelik ve ödünç işlemleri tamamen ücretsizdir.

Üye olmak isteyen okuyucular T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği olan bir kimlik belgesi ile kütüphaneye gelmesi yeterlidir. (Fotoğraf bankolardaki kamera ile çekilir.)

Kütüphanede fotokopi hizmeti de verilmektedir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN