Arama

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler

Teoman Duralı'ya göre dürüst kişi kimdir? Edebiyatımızda bestelenerek şarkılara dönüşen şiirlerimiz hangileridir? Köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını anlatan roman hangisidir? Mimar Sinan tarafından temeli atılan ve 6 yıl süren inşaatın ardından, ustasının mütevazılığının önüne geçmesine neden olan cami hangi ilimizdedir? Sizler için bilgi hazinenize yeni değerler katacak, bilgilendikçe sevineceğiniz bir Kırkambar seçkisi derledik.

  • 1
  • 10
HAFIZANI GÜÇLENDİR
HAFIZANI GÜÇLENDİR

Teoman Duralı'ya göre dürüst kişi kimdir?

Benim'deki 'yapmalıyım'ı teşkîl eden kuvve-fiil-gâye duygu durumu, 'niyet' merhâlesidir. Yapmaklığım, 'yapmalıyım duygu-özüne', yanî 'niyet'e nice uygun ve bağlıysa, eylemimin de o derece sahîh olduğunu söyleriz. Bu da, amelin niyetle yahut sözün özle uyuşması anlamına gelir. 'Yapmalıyım özden-buyruğu'yla örtüşecek tarzda yapıp eden, özü sözü bir kişidir. Özü sözü bir olan, dürüsttür. Madem 'yapmalıyım özden-buyruğu', 'aslen-ilahî'dir, öyleyse 'dürüst' kişi, esâsta, 'Allah dostu'dur.

Teoman Duralı'nın Fikriyat'ta yer alan "'Dürüst' kişi, 'Allah dostu'dur" yazısını okumak için tıklayın.

  • 2
  • 10
KİTAP OKU
KİTAP OKU

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell

"Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki; eh, işte beş parasız kaldınız ve hâlâ ayaktasınız."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, 20. yüzyılın en büyük romancılarından George Orwell'in, Avrupa'nın iki büyük şehrinde, Paris ve Londra'da yaşadığı sefaleti olanca gerçekliğiyle anlattığı, son derece önemli bir eser. Bir gün Paris'in orta yerinde meteliksiz kalan genç yazar, yoksulluk ve açlıkla mücadele etmeye başlar. Rehineciler, iş bulma kurumları, umut tacirleri, karın tokluğuna günde on yedi saat çalışılan karanlık otel mutfakları arasında sürüp giden Paris macerası, yazarın güç de olsa kendini Londra'ya atmasıyla sona erer ama Londra'da onu çok daha ağır şartlar beklemektedir. Orwell, modern insanın ısrarla görmezden geldiği bir dünyanın kapısını aralıyor. İşsizlik, evsizlik, açlıkla damgalanan bu dünyanın insanları, hayata bir ucundan tutunmaya çalışıyorlar. Paris ve Londra'da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 10
ŞİİR OKU
ŞİİR OKU

Beklenen - Necip Fazıl Kısakürek

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme, artık neye yarar?

Edebiyatımızda en az bir kez okunması gereken şiirlere buradan ulaşabilirsiniz.

  • 4
  • 10
ŞARKI DİNLE
ŞARKI DİNLE

Özellikle şiirlerden bestelenen şarkılar hem müziğin hem de şiirin yeniden ifade edilmesiyle birlikte dönüşmüş, varlığını yeni alanlarda yaşatmaya devam eder. Bizim şiirimizde de bestelenerek şarkılara dönüşen pek çok şiir yer alır. Şairlerin dünyasının müzikle yakın temas kurduğu gerçeği, bu gibi bestelerle bir kez daha kendini gösterir.

Abdurrahim Karakoç

Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamışlar, çözülmüyor Mihriban.
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor Mihriban.

Abdurrahim Karakoç, Mihriban dinlemek için tıklayın.

  • 5
  • 10
FİLM İZLE
FİLM İZLE

Kefernahum, Capharnaum- 2018, IMDb: 8,7

Yönetmen Nadine Labaki, "Kefernahum" filmiyle ailesini 'beni niye doğurdunuz' diye dava eden 12 yaşındaki bir çocuğun yoksulluk ve şiddet içerisinde geçen hikayesini anlatır. Film, Zain'in sıradan bir küçük çocuktan, kendisini istismar eden ailesine baş kaldırıp kaçan, zekası ve pratikliği ile sokaklardaki yaşam savaşından galip çıkan ve kendisine yapılan haksızlığın karşısında dimdik duran, 12 yaşındaki genç bir delikanlıya dönüşümünü gözler önüne seriyor. Bu süreçte Zain hayat mücadelesi veriyor, Etiyopyalı mülteci Rahil ve onun bebeği Yonas'a göz kulak oluyor, şiddet suçundan hapse giriyor ve en sonunda mahkemede adalet arıyor. Nadine Labaki'nin yönetmenliğini üstlendiği Kefernahum filminde başrolü, Zain Al Rafeea üstleniyor. Filmin senaryosunda ise yönetmenle birlikte Michelle Keserwany ve Jihad Hojeily'nin imzası var. Prömiyerini Cannes Film Festivali'nde gerçekleştiren film, Toronto, Melbourne, Saraybosna, Zürih, Busan, Londra ve Stockholm gibi uluslararası festivalleri dolaştı. Cannes'dan 3 ödülle dönen film Altın Palmiye ödülü için de adaylık sahibiydi.

Vizyon tarihi 24 Ocak 2019 (2s 0dk)
Yönetmen Nadine Labaki
Oyuncular: Zain Al Rafeea, Cedra Izam, Nadine Labaki
Tür Dram
Ülke Lübnan, Fransa

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN