Arama

Dünyanın misafirperver 20 ülkesi

Geçtiğimiz günlerde Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda ülkemiz en misafirperver memleketlerden biri, İstanbul ise en misafirperver şehir seçildi. Koruma altında olan 3 milyon 630 bin 575 Suriyeli mülteciye kucak açan Türkiye'den başka hangi ülkeler bu samimi duyguları besliyor? Dünyanın en misafirperver 20 ülkesini sizler için derledik.

  • 1
  • 48
Türkiye
Türkiye

Merkezi İsviçre'de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından "Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019" raporunda misafirperverlik kriterlerine göre aldığı 8,1 puanla Avrupa'nın en misafirperver ülkeleri arasında yerini aldı.

Geçmişten bu güne Anadolu topraklarında kurulan medeniyetleri, turizm olanakları, dört mevsimi de yaşayan iklimi, yemek kültürü ve jeopolitik konumu ile dünyada nadir ülkeler arasında yer alan Türkiye, milletimizin misafirperverliğini de dünyaya kanıtlamış oldu. Metropol şehirler arasında Avrupa'nın en büyük şehri olan İstanbul da yapılan puanlama da 8,6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi. İstanbul, metropol kentlerde misafirperverlik konusunda Paris, Moskova ve Berlin'i ardında bıraktı.

Türkiye, doğusunda ve güneyinde çatışma ve istikrarsızlıkların yaşandığı bazı Orta Doğu ve Asya ülkeleriyle, batısında refah düzeyi ve insan hakları standartları yüksek Avrupa ülkeleri arasında köprü konumundadır. Ülkemiz coğrafi ve stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca kitlesel sığınma hareketleri de dahil olmak üzere geniş anlamda göç hareketlerinin nihai durağı olmuş ve milyonlarca göçmene ev sahipliği yapmıştı. Günümüzde, koruma altında olan 3 milyon 630 bin 575 Suriyeli mülteciye kucak açan Türkiye, 1922 yılından bu yana 6 buçuk milyon insanı yurdumuzda misafir etmiştir.

  • 4
  • 48
Japonya
Japonya

Japonya, Doğu Asya'da yer alan bir ada ülkesidir. Japonca isminden kaynaklı "Doğan Güneşin Ülkesi" adıyla da bilinir. Coğrafi yapısı bakımından Japonya, 6 bin 852 adadan oluşan bir takımadadır. Japonya, ılıman bir iklime sahiptir. Bu sebeple gezmek için en uygun mevsim yağışların azaldığı yaz mevsimidir.

Japonya halkı sakin, çalışkan, düzenli, disiplinli insanlardır. Gelenekleri onlar için önem arz eder. Mesafeli görünmelerine rağmen samimilerdir. Mutfaklarında çorba, pirinç, erişte, balık eti ve sebze yemekleri görülür. Malzemesi kadar yemeğin sunumu da onlar için önemlidir. Yağ ve baharat kullanımı minimum düzeydedir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN