Arama

Dünyadaki en ilginç tasarıma sahip yerler

Kimimiz her gün etrafımızda gördüğümüz binaların veya mimari yapıların rengarenk olmasını isteriz kimimiz ise tek düze... Dünyanın çeşitli bölgelerinde görenleri şaşırtan ilginç mimariye sahip binalar, bulundukları şehrin tanıtımına katkı sağlar. Nefes kesen tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan, bu alışılmışın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. İşte birbirinden özel mimarileriyle, dünyanın dört bir yanından, farklı tasarımlara sahip 10 bina örneği…

  • 1
  • 10
Piyano Ev - Çin
Piyano Ev - Çin

Çin'in An-Hui Kenti'nin Huainan bölgesindeki Piyano Evi, dışarıdan bakıldığında dev bir piyano ve kemanı andırıyor. Bu muhteşem yapı Hefey Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlandı.

Kemanın içinde piyano evine çıkan bir merdiven bulunuyor. Piyano Evi Çin, Huainan bölgesinde yerel bir kolejin müzik öğrencilerine çalışma yeri olarak müzik severler tarafından bir müzik okulu olarak yapılmış. Üç 3 güçlü bacak üzerinde yükselen piyanonun alt kısmı güneşin etkisinden korunmak isteyen turistler ile dolup taşıyor.

  • 2
  • 10
Dans Eden Ev - Prag
Dans Eden Ev - Prag

Çekya'nın başkenti Prag, tarihi dokusu, mimarisi ve lezzetleriyle eşsiz bir Orta Avrupa kenti. Dans eden ev, gotik ve barok mimarinin sarıp sarmaladığı Prag'dadır. Modern mimarinin en simgesel binalarından biri olan Dans Eden Ev, Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunic'in, Kanada kökenli mimar Frank Gehry ile işbirliği sonucu ortaya çıkmış. Fred Astaire ve Ginger Rogers'a adandığı ve dans eden iki partneri sembolize ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılıyor.

  • 3
  • 10
Guggenheim Müzesi – İspanya
Guggenheim Müzesi – İspanya

Guggenheim Müzesi, İspanya'nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir. 11.000 m² alana yayılan müze, Amerikalı bir vakıf olan, Solomon R. Guggenheim Vakfı'nın beş müzesinden biridir. Tıpkı kıvrılınca daha çok yük taşıyabilen bir kâğıt gibi, müzenin duvarları da ağırlığını taşıyabilmesi için kıvrımlı bir yapıdadır.

Müze, Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri'nin kenarında bulunur. Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 1997 yılında tamamlanan bu bina yapısöküm tarzı stili ile ünlüdür.

Müzenin organizasyon merkezi olarak hizmet veren atriyumda 19 galerinin yer aldığı 11.000 metrekarelik sergi alanı bulunuyor.

  • 4
  • 10
Geisel Kütüphanesi - ABD
Geisel Kütüphanesi - ABD

Geisel Kütüphanesi, California Üniversitesi San Diego Kütüphanesi'nin ana kütüphane binasıdır. Geisel Kütüphanesi, sanat, çevre bilimi, mühendislik, deniz bilimleri, sosyal bilimler vb. konularında geniş bir materyal koleksiyonuna sahiptir. Kütüphane hemen her alanda çok geniş bir kitap çeşitliliğine sahip. Oldukça estetik yapılan bu binanın kütüphane olması sebebiyle dış duvarları camdan yapılmıştır.

Bina girişi bir sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. John Baldessari tarafından yapılan bu girişte "Read / Write / Think / Dream (Oku / Yaz / Düşün / Hayal et) yazısı yer almaktadır.

  • 5
  • 10
WonderWorks Pigeon Forge - ABD
WonderWorks Pigeon Forge - ABD

WonderWorks, ABD'de beş yeri olan bilim sergilerine odaklanmış bir eğlence merkezidir. Şirketin sloganı ise "Bırak Hayal Gücünü Bırak". Her bir WonderWorks binası, mevcut bir binanın, kötü hava koşulları nedeniyle yer altından sıyrılıp çatısına baş aşağı düşmüş gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır. Bir binanın ters düşmesini anımsatan bu müzenin içindeki her şey de ters. Tavanında merdivenler olan bu müzeye giriş ücretsiz.

Sadece bina değil, binanın kullanım amacı da çok güzel. Yılın 365 günü açık olan müzede özellikle gençlerin ilgisini çekecek çok sayıda bölüm bulunuyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN