Arama

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

Çocuklar gördükleri, duydukları ve en önemlisi okudukları her şey üzerine hayallerinde kendilerine bir dünya oluştururlar. Gördükleri her nesne, okudukları her cümle bu dünyanın şekillenmesine yardımcı olur. Hatta ileriki yaşlarında dahi bu dünyadan parçalar bulabilirsiniz. Bu nedenle özellikle kitap seçimi konusunda çok hassas olunması gereken dönemin 'çocukluk dönemi' olduğunu unutmamak gerekiyor. Biz de TveK'dan, çocukların hayal dünyasını olumlu yönde besleyecek kitapları derledik…

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

YEDİ İKLİM DÖRT BUCAK
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi, 17. yüzyılda yaşamış dünya gezgini yazarımızdır. 30 yaşına kadar İstanbul'da yaşayıp çağının bilginlerinden dersler almıştır. Gittiği, gördüğü, gezdiği her yeri yazarak geride bıraktığı eserlerden biri olan "Yedim İklim Dört Bucak" kitabı sekiz öyküden oluşuyor. At sırtında dünyayı gezen Evliya Çelebi, gezdiği ve gördüğü yerleri eğlenceli bir dille anlatmaktadır. Eser "Seyahatname"nin kısaltılmış halidir.

TveK'dan satın almak için tıklayın…

ÇOCUKKEN OKUDUĞUMUZ UNUTULMAZ KİTAPLAR

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

CHARLİE'NİN ÇİKOLATA FABRİKASI
Roald Dahl

Kitabın kahramanı Charlie Bucket, iki dedesi, iki ninesi, anne ve babasıyla sadece iki odası olan bir kulübede yaşı- yordu. Yoksul oldukları için Charlie yılda sadece bir kez çikolata yiyebiliyordu. Her gece dedeleri ve ninelerinin anlattı- ğı hikâyelerini dinleyen Charlie, bir gün Çikolata Fabrikası'nın sahibi Bay Willy Wonka'nın hikâyesini dinlemek ister. Bay Willy Wonka'nın ürettiği çikolatalar dünyaca ünlüydü. Ayrıca ürettiği çikolatalar hakkında mucizevi hikâyelerde vardı. Minik Charlie ise çikolata fabrikasına çok ilgi duyuyordu. Dedelerinden hep onun hikâyelerini anlatmasını istiyordu.

TveK'dan satın almak için tıklayın…

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

KÜÇÜK PRENS
Antoine de SaintExupery

Onun nereden geldiğini anlamam uzun zaman aldı. Bana pek çok soru soran Küçük Prens, ona sorduğum soruları hiç duymuyordu sanki. Dedikleri de şans eseri yavaş yavaş çözüp anlayabildiğim sözcüklerdi.

Bir anda, onun gizemli varlığında bir ışıltı gördüm ve ona hemen sordum:

Sen de başka bir gezegenden mi geliyorsun?

Ancak o cevap vermedi. Gözlerini uçağımdan ayırmadan nazikçe başını salladı.

Bununla çok uzaklardan gelmiş olamazsın!

Ve uzun uzun bir hayale daldı. Sonra da çizdiğim koyun resmini cebinden çıkararak bu hazinesini seyretmeye başladı.

Gökyüzüne bakın ve kendinize, koyun çiçeği yedi mi, yemedi mi? diye sorun. İşte o an herşeyin nasıl değiştiğini göreceksiniz...

Ve hiçbir büyük, bu meselenin ne kadar önemli olduğunu asla anlamayacaktır!

TveK'dan satın almak için tıklayınız…

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

MOMO
Michael Ende

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi... Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır.

Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi...

TveK'dan satın almak için tıklayınız…

Çocukların hayal dünyalarını besleyen kitaplar

ŞEKER PORTAKALI

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını söyler.

TveK'dan satın almak için tıklayınız…

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN