Arama

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Anadolu insanının geçmişten geleceğe emeğidir ahşap eserler. Ahşap, çocuğuna beşik, ölüsüne tabut ve ibadetine mabet olmuştur. Türk el sanatlarının en gözde dallarından olan ahşap oymacılığı cami yapımında kullanılınca, mimari tarihimize göz kamaştıran eserler kazandırılmış.

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Anadolu'da bolca örneklerini gördüğümüz çivisiz ahşap camiler de bunlar arasında. Sizler için Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan birbirinden güzel 7 çivisiz camiyi sizler için derledik.

TÜRKİYE'NİN EN ESKİ ÇİVİSİZ AHŞAP CAMİSİ: GÖĞCELİ CAMİİ

Denkrokronoloji alanındaki araştırmalarıyla tanınan Amerikalı bilim adamı P. I. Kuniholm, yapıdan aldığı ahşap numuneler üzerindeki testleri sonucunda caminin 1206'da inşa edildiğini, önündeki revakın 1335 yılında eklendiğini veya onarıldığını belirtmektedir. Cami, ahşaptan yığma tekniğinde, köşelerde kurtboğazı geçmelerle, duvar boyunca tek parça olarak uzatılan, ahşap perdelerle inşa edilmiştir.

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Göğceli Camii, Türkiye'deki en eski çivisiz ahşap cami unvanına sahip. 300 kişinin aynı anda namaz kılabileceği bu eski mabedin Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra bölgeye gönderilen erenler tarafından yapıldığı rivayet ediliyor. Yaklaşık olarak 1205-1206 yıllarında inşa edilen cami en az 8 asırdır ayakta.

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Depreme dayanıklı olması için ahşap takozlar üzerine inşa edilen caminin duvarlarında yığma tekniği kullanılmış ve bunlar köşelerde "Kurt Boğazı" adı verilen bir yöntemle birbirine geçirilmiş. 1335'te tamirat gören bu güzel eser 2014 yılında restore edilerek yok olmaktan kurtarıldı.

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Caminin üzeri aktarılırken kirişlerinin birisinde Arapça harflerle yazılı 592 tarihine rastlanmıştır. İsmi o zamanlarda mezarlıklara "Göç eli" denilmesi sebebiyle verilmiştir. Zamanla bu isim halk arasında Göceli Camii olarak değişmiştir.

Beton yapılara kafa tutan çivisiz ahşap camiler

Bu camii yapılırken hiç çivi kullanılmamıştır. Ağaçlar balta ile yontularak düzeltilip camii tamamlanmıştır. Bu caminin tarihi ile ilgili Şeyhabil ve Hacılıçay Köylerinde çıkarılan toprak küpler o zamana ait dikkati çeken eserleridir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN