Arama

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Günümüzde çalışan anne ve baba sayısı her geçen gün artarken, çocukla geçirilen zaman buna bağlı olarak azalıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin süresi değil, geçirilen zamanın niteliğidir. Sizler için ailenizle birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi hazırladık.

  • 1
  • 10
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupery'in "Küçük Prens"i, incecik bir kitap olmasına rağmen içinde kocaman bir dünya barındırır. Kitap, 280 farklı dile çevrildi ve 140 milyon adet sattı. Üstelik her yıl 1 milyon adet daha satılıyor. Küçük Prens, kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens'in başka galaksileri gezmek için tek gülünü, tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey 'büyümek'tir. Çocuk kitabı olarak bilinen kitap aslında yetişkinler için yazıldı. Yani Küçük Prens aslında büyükler için yazılmış küçük romanlardan birisidir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 10
Umudunu Kaybetme, 2006 - IMDb: 8,0
Umudunu Kaybetme, 2006 - IMDb: 8,0

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Ev sahibi baba ve oğlu dışarı atar. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

Süre: 1s 58dk.
Yönetmen: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith
Tür: Dramatik komedi, Biyografik
Ülke: ABD

  • 3
  • 10
Simyacı - Paulo Coelho
Simyacı - Paulo Coelho

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanıdır. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlânâ'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir klasik yapıt haline geldi. Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsüdür. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzudur. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 10
Can Dostum, 1997 - IMDb: 8,3
Can Dostum, 1997 - IMDb: 8,3

Can Dostum'da Will Hunting genel iq'nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT'de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.

Süre: 2s 6dkk.
Yönetmen: Gus Van Sant
Oyuncular: Chris Britton, Matt Damon, Robin Williams
Ülke: ABD

  • 5
  • 10
Çocuk Kalbi - Edmondo De Amicis
Çocuk Kalbi - Edmondo De Amicis

Üçüncü sınıfa giden Enrico bir günlük tutmaya başlar. Bu sınıfta yeni bir öğretmeni, yeni arkadaşları vardır. Enrico kısa sürede sınıftaki her çocuğun farklı bir hikâyesi olduğunu keşfeder. Bazılarının ailesi çok zengin, bazılarının ailesi ise çok fakirdir. Enrico defterine yazdıkça, okulda sadece dersleri değil hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir.

Çocuk Kalbi, yayınlandığı tarihten itibaren çocuk edebiyatının başyapıtlarından biri hâline gelmiş, dünyanın tüm dillerine tercüme edildi. Farklı farklı kültürlere sahip olmalarına rağmen, Çocuk Kalbi dünyanın dört bir yanından eğitimciler tarafından çocukların okuması gereken bir başyapıt olarak seçildi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN