Arama

Türkiye'den bayram namazı manzaraları

Bayramlar insanların birbirlerine yakınlaştığı, küslerin barışıp hanelerin huzur dolduğu manevi yönden bereketli günlerdir. Ülkemizde büyük bir coşku ile idrak edilen bayramların ilk durağı bayram namazı vesilesi ile camilerdir. Senede iki defa kılınan bayram namazına müslümanlar yoğun bir ilgi ve alana göstererek camileri doldururlar. Sizler için ülkemizin dört bir yanından bayram namazı manzaralarını bir araya getirdik.

Müslümanlar için senede bir gelen Ramazan ayı ehemmiyetli manevi bir mevsim, rahmet deryasıdır. Ramazan ayının bitişi ile gelen Ramazan bayramı ise insanların necatını müjdeleyen öneml bir gündür.

Bayrama has bir ibadet şekli olan bayram namazı, Ramazan ve Kurban bayram namazı olmak üzere ikiye ayrılır. Müslümanlar senede iki defaya has olan bu namazı kılmak için sabahın ilk ışıkları ile camileri ve mescidleri doldururlar.

◾ Ayasofya-i Kebir Camii

Ramazan Bayramı namazını Ayasofya-i Kebir Camii'nde kılmak isteyenler, sabahın erken saatlerinden itibaren camiye gelmeye başladı.

Caminin içi bayram namazı vaktinden önce dolarken, İstanbul'un yanı sıra başka kentlerden ve yurt dışından gelenler namaz için Ayasofya Meydanı'nı doldurdu.

◾ Ayasofya-i Kebir Camii

◾ Vatandaşlar ve turistler caminin dışında beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde saf tuttu.

Bayram namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmam Hatibi Ferruh Muştuer kıldırdı. Namazın ardından yine caminin imamlarından Bünyamin Topçuoğlu, kılıçla çıktığı minberde hutbe okudu.

◾ Balıkesir

◾ Balıkesir'in merkezi ve adeta maneviyat kalbi olan Zağnos Paşa Camisi'nde kılınan bayram namazına halk büyük bir katılım sağladı.

◾ Namazın ardından şehrin önde gelen siyasi, sosyal isimleri halk ile Camii içerisinde bayramlaştı.

◾ Bayburt

◾ Bayramlarda kalabalık bir nüfusa sahip olan Bayburt'ta camiler, bayram namazı vesilesi ile doldu.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN