Arama

Şems suresi meali, tefsiri ve fazileti

Mekki surelerden olan Şems Suresi güneş anlamına gelen Arapça "Şems" sözcüğünden adını alır. Kozmolojik meselelere ve Semud kavmine vurgu yapan Şems Suresi, mushaf sıralamasına göre doksan birinci suredir. Fazileti, muhtevası, tefsiri, ve meali ile merak edilen Şems Suresi'nde ana hatlarıyla Allah'ın (CC) varlığının ve birliğinin delillerine temas edilerek, ibret alınması maksadıyla Semud kavmi zikredilir.

➡ İlk ayet içinde geçen güneş sözcüğünden adını alan sure, tabiat ve yer küre hakkında dikkat çekerek Allah Teala'nın varlığını ve birliğini öne çıkarır.

➡ Ana hatlarıyla iki bölümde incelenen surenin ilk bölümünde güneş, kuşluk vaktinin parıltısı, ay, gündüz vakti, gece, gökyüzü gibi nesnelere yemin edilir.

Kur'an okumak için tıklayın

Surenin ikinci bölümünde ise ibret vermesi amacıyla Hz. Salih'in (AS) kavmi olan Semud'un başına gelenlerden bahsedilir. Ayrıca Mekkelilerin sevdiği bir hayvan olan devenin zikredilmesi de dikkat çekicidir.

Kur'an okumak için tıklayın

Şems Suresi 1 - 3 Ayetler Meal

﴾1﴿ Yemin olsun, güneşe ve kuşluğuna;

﴾2﴿ Işığı onun ardından geldiğinde aya;

﴾3﴿ Onu (dünyayı) aydınlattığında gündüze;

Şems Suresi'ni okumak ve mealini dinlemek için tıklayın

Şems Suresi 1 - 3 Ayetler Tefsiri

Bu tür doğal varlıklar ve olaylar üzerine yemin edilmesi hem evrenin genel düzenine, bunun insanlar için taşıdığı faydalara ve bu düzeni yaratıp yaşatan ilâhî kudretin büyüklüğüne hem de sonraki âyetlerde ele alınan konunun önemine dikkat çekmeyi amaçlar. "Kuşluğu" diye çevirdiğimiz duhâhâ tamlamasına "güneşin ışığı, aydınlığı, sabah vakti, gündüz" gibi mânalar da verilmiştir (Şevkânî, V, 524).

Tefsirin devamını okumak için tıklayın

Şems Suresi 4 - 6 Ayetler Meal

﴾4﴿ Onu karanlıkla örttüğünde geceye;

﴾5﴿ Göğe ve onu kuran kudrete;

﴾6﴿ Yere ve onu yayıp döşeyene;

Şems Suresi'ni okumak ve mealini dinlemek için tıklayın

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN