Arama

Samimiyet hakkında 40 hadis

İslam'ın özü, samimiyettir. Müslümanların söz ve davranışlarının Allah katında değer kazanması, samimiyetine bağlıdır. Samimiyet; yüce Allah'a gönülden iman etmek, bu imanın gereği olarak da hiçbir dünyevi karşılık ve menfaat beklemeden sadece O'nun rızasını amaçlayarak yaşamaktır. Nitekim Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Allah, ancak samimiyetle ve sadece kendi rızası gözetilerek yapılan ameli kabul eder." Sizler için İslam'ın özünü oluşturan samimiyet hakkında 40 hadisi derledik.

Temîm ed-Dârî anlatıyor: "Hz. Peygamber (sav) 'Din nasihattir (samimiyettir).' buyurdu. Biz, 'Kime karşı? deyince, 'Allah'a, Kitabı'na, Resûlü'ne, Müslümanların idarecilerine ve bütün Müslümanlara.' dedi.
(Müslim, Îmân, 95)

Fikriyat'ın Kur'an-ı Kerim uygulaması için tıklayın.

Allah, ancak samimiyetle ve kendi rızası gözetilerek yapılan ameli kabul eder.

(Nesâî, Cihâd, 24)

Allah sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz, ancak kalplerinize ve amellerinize bakar.

(Müslim, Birr, 34)

Sure podcastleri dinlemek için tıklayın

Allah'ım! Ey Rabbimiz ve her şeyin Rabbi! Beni ve ailemi dünya ve âhirette her an sana ihlâsla bağlı kıl. Ey yücelik ve ikram sahibi!

(Ebû Dâvûd, Vitir, 25)

Kim hiçbir ortağı olmayan, tek olan Allah'a ihlâsla ibadet ederek, namazı dosdoğru kılarak, zekâtı vererek dünyadan ayrılırsa, Allah kendisinden razı olduğu hâlde ölmüş olur.

(İbn Mâce, Sünnet, 9)

Kur'an-ı Kerim Mealli Hatim dinlemek için tıklayın

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN