Arama

Roger Garaudy’den 25 alıntı ile İslam’ın Vadettikleri

20'nci yüzyılın ünlü filozoflarından Roger Garaudy, Batı kültürü içinde yetişen, 69 yaşında iken Müslüman olan ve ömrünün geri kalanında kaleme aldığı eserlerle İslam'a hizmet eden isimlerden biri. Kendini insanoğluna yönelik baskıların, zulümlerin ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bir çare bulmaya adayan Garaudy, bu yolda yaptığı çalışmalar vesilesiyle İslam'la tanışmıştı. Roger Garaudy'nin İslam'ın Vadettikleri kitabından 25 alıntıyı derledik.

Birbirine zıt bütün hakikatler hakikatin içinde birleşir.

Kur'an'ın asıl hedefi, Allah ve kâinatla olan sayısız ilişkiler içerisindeki insanda en üstün bilinci ve duyarlılığı oluşturmaktır.

Tasavvuf, Allah'ın seni sende öldürüp Kendisinde yeniden diriltmesidir.

Hâfız'ın büyüklüğünü keşfederek onun hakkında " Hâfiz! Seninle boy ölçüşmeye kalkışmak, ne büyük çılgınlık! diyen Goethe, Hâfız'ın kullandığı temalardan birini dört asır sonra yeniden ele alıp kullanacak ve onun bu "Öl ve Ol!" şiiri en ünlü şiirlerinden biri olacaktır.

Büyük Cihad, nefse karşı, insanı bulunması gereken noktadan çekip alan bütün eğilimlere, gelgeç arzulara, putlar edinmeye sürükleyen, dolayısıyla da Allah'ın birliğini tanımaktan alıkoyan her şeye karşı yapılan bir mücadeledir. Bu iç putçuluğu alt etmek, dış putçulukları yenmekten çok daha zordur.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN