Arama

Oruçlarda tetabu nedir? Orucu fasılasız tutmak ne anlama gelir?

Ramazan sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayıdır. Bu mübarek zaman diliminde Müslümanlar için birçok fırsat ve hayır kapıları mevcuttur. Böylesine hayırlı bir ayın içindeyken müminler orucun anlamı ve çeşitleri öğrenmesi gerekir. Peki, oruçlarda tetabu nedir? Orucu fasılasız tutmak ne anlama gelir?

Oruçlarda tetabu nedir?

✳ Müslümanlarca sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilen, büyük bir coşku ve heyecanla karşılanan Ramazan'ın içinde barındırıdğı en büyük kıymetlerden biri de yardımlaşmadır. İnsan verdikçe çoğalır ve de artar. Böylesine hayırlı bir ayın içindeyken orucun anlamını ve çeşitlerini de öğrenmeli ve de aktarmalıyız.

✳ Tetabu, orucu fasılsız tutmak anlamına gelir. Bu terim ile orucun mahiyetini tanımalı ve uygulamaya gayret etmeliyiz.

Rahmet ayı Ramazan'da aradığınız her şey Fikriyat'ta!

🔸Farz olan oruçlar nelerdir?

↪ Farz olarak tutulması lâzım gelen oruçlar on üç tânedir. Bunlardan yedi tânesinde tetâbû (arka arkaya fâsıla vermeksizin orucu tutmak) şarttır. Bu yedi kısım oruç şunlardır:

Ramazan ayı orucu: Bu ayın baştan sona kadar günler arasını ayırmaksızın oruç tutulması farzdır.

Katil kefâreti: Hatâ ile ölüme sebebiyet vermekten dolayı îcâp eden kefârettir. İki ay arka arkaya oruç tutmaktır. Bir ava mermi atarken insana isâbet edip ölümüne sebebiyet verilmesi sonunda lâzım gelen kefârettir.

On bir ayın sultanı Ramazan'ın fazilet ve önemi

Zihar kefâreti: İki ay oruç tutmaktan ibârettir. Zihar bölümünde keyfiyeti açıklanmıştır.

Yemin kefâreti: Şarta bağlı yemini bozmaktan dolayı gereken üç günlük bir oruçtur.

Ramazan'da orucu kasten bozmaktan icâp eden kefâret: Arka arkaya iki ay oruç tutmaktan ibârettir.

Muayyen adak (nezir): "Falan işim olursa, Şâban ayında oruç tutacağım" diye adakta bulunmaktır. İş olduğu zaman Şâban ayını arka arkaya tutmak gerekir. Bir ay oruç tutacağım şeklinde söylenirse, bunda tetâbû şart olmaz.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN