Arama

Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandilinin anlamı ve önemi…

Mevlid Kandili, İslam aleminin en hayırlı gecelerinden biri olarak bu gece ihya edilecek. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü olan bugün, dualar, ibadetler ve tespihler ile idrak edilecek. Peki, ellerin semaya yükseleceği bu gecede ne olmuştu? Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandilinin anlamı ve önemi nedir? Mevlid Kandili'ni idrak edeceğimiz bu hayırlı gece ilk olarak ne zaman ortaya çıktı? Osmanlı'da Mevlid Kandili nasıl ihya edilirdi?

  • 1
  • 20
MEVLİD KANDİLİ NEDİR?
MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Sözlükte "doğum yeri ve zamanı" anlamına gelen mevlid kelimesi, İslam kültüründe özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

  • 2
  • 20
MEVLİD KANDİLİ'NİN ANLAMI NEDİR?
MEVLİD KANDİLİ’NİN ANLAMI NEDİR?

Mevlid Kandili Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum günü olması sebebiyle İslam âlemi için önemlidir. İslam dinindeki en hayırlı gecelerden biri kabul edilir.

Çok özel bir gece olduğu için Mevlid Kandili'nde yapılan duaların kabul olunduğuna inanılır. Bu mübarek gecenin bol bol dua edilerek ve ibadetle geçirilmesi tavsiye edilir.

  • 4
  • 20
PEYGAMBERİMİZ NE ZAMAN DOĞDU?
PEYGAMBERİMİZ NE ZAMAN DOĞDU?

Resûl-i Ekrem Efendimiz, İslam tarihçilerinin çoğuna göre Habeşistan'ın Yemen valisi Ebrehe'nin Kâbe'yi yıkmak üzere Mekke'ye saldırdığı ve Fil Vak'ası denilen olayın meydana geldiği yıl doğmuştur.

Bu hususta görüş ayrılığının bulunmadığı rivayet edilir. Bu tarihin milâdî 569, 570 veya 571 olduğu tahmin edilmektedir. Genel kabule göre Rebîülevvel ayının 12'sinde ve gündüz dünyaya gelmiştir. Doğumun pazartesi günü olduğu ise daha sahih rivayetlere dayanmaktadır.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN