Arama

Kur'an'da adı geçen mucizevi besinler

Kur'an ayetlerinde hem dünya hem ahirette rahat etmesi için insanlara çeşitli yollar gösterilir. Ayetlerin dikkat çektiği konulardan biri de insan yaşamına ve sağlığına en uygun besinlerdir. Sizler için Kur'an'da geçen mucizevi besinleri derledik.

  • 6
  • 22
İNCİR
İNCİR

Yağ, sodyum ve kolestrol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğundan incir, aynı zamanda kilo vermek için ideal bir besindir. Uzun süreli hastalıklardan sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olan, güç ve kuvvet veren bir ilaçtır. Astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda tedavi amaçlı da kullanılır.

İncir posasının bağırsaklardaki toksin maddelerin atılması, kan kolesterol düzeyinin düşürülmesi, şeker hastalarında kan şekerinin ani yükselmesinin önlenmesi gibi faydaları da bulunur.

  • 7
  • 22
İNCİR
İNCİR

İncir; müzmin öksürük, bâsur hastalığı, mafsal ağrıları, boğaz, göğüs ve gırtlak sertliğine karşı faydalıdır. Karaciğer ve dalağın temizlenmesinde tesirlidir. Mideden balgam karışımının temizlenip atılmasında rol alır. Su ve süt içinde kaynatılıp içilirse, çiçek ve kızamık hastalıklarına karşı faydalıdır. İncir; soğuk ve sıcak havadan dolayı meydana gelen nezle için faydalı olduğu gibi, ağız ve dişeti yaraları için suyu gargara olarak da kullanılır.

  • 8
  • 22
ZEYTİN
ZEYTİN

"Sizin için gökte su indiren O'dur; içecek ondandır (ki) hayvanlarınız onda otlatmaktanız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünü bitirir. Şüphesiz bunda düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır."

(Nahl Suresi,10-11)

Yağ ve zeytinyağı içinde bulunan yağ asitlerinin çoğu tekli doğmamış yağdır. Tekli doymamış yağ asitler kolesterol içermezler. Kandaki kolesterol oranını yükseltmez tam tersine kontrol altında tutar.

  • 9
  • 22
ZEYTİN
ZEYTİN

Zeytinin gövde kabukları ile yapraklarının ateşin düşürülmesinde etkilidir. Şeker hastalarında kan şekerinin düşmesinde tesirli olan zeytin aynı zamanda tansiyonu düşürmede de etkilidir. Fakat zeytin yaprağı mide için tahriş edici olduğundan yemeklerden sonra alınmalıdır. Bu şifalı yiyecek 1. dereceden yanıkların tedavisinde kullanılabilir.

  • 10
  • 22
ZEYTİNYAĞI
ZEYTİNYAĞI

"Sina Dağı'ndan çıkan bir nebat da yetiştirdik ki, o ağaç hem yağ, hem de yiyenlere bir katık çıkarır." (Mü'minûn, 20).

Peygamber Efendimiz'in (sav) zeytinyağı ile "Zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. Çünkü o, bereketi bol ve mübarek bir ağacın meyvesinden çıkartılmaktadır." der.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN