Arama

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesinde kılınacak namaz

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen Kadir Gecesi'nin hikmeti, rahmeti ve fazileti Müslümanlar için çok önemlidir. Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazı var mıdır? Kadir Gecesinde kılınacak namaz... İşte Kadir gecesi'nde kılınacak namazın ayrıntılar…

  • 1
  • 14
KADİR GECESİ NAMAZI NASIL NİYET EDİLİR?
KADİR GECESİ NAMAZI NASIL NİYET EDİLİR?

Kadir Gecesi namazına ise şu şekilde niyet edilir:

-"Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye (topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber.

  • 2
  • 14
KADİR GECESİ NAMAZI
KADİR GECESİ NAMAZI

İslam dünyasını şereflendiren Kadir Gecesi'nde bol bol ibadetler edilecek, kuranlar okunacak ve namazlar kılınacak. Kadir Gecesi'nde ibadet etmek oldukça önemlidir. Vatandaşların sıkça aklına takılan sorulardan biri Kadir Gecesi'nde hangi ibadetlerin yapılmalıdır. Sizler için, Kadir gecesinde yapılması gereken ibadetleri derledik.

  • 3
  • 14
KADİR SÛRESİ OKUNUŞU
KADİR SÛRESİ OKUNUŞU

Bismillâhirrahmânirrâhîm.
İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr.
Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr.
Leyletülkadri hayrün min elfişehr.
Tenezzelülmelâiketü verrûhu
fîhâ bi-izni Rabb'ihim, min külli emr.
Selâmün, hiye hattâ matle'il fecr.

  • 4
  • 14
KADİR GECESİ NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?
KADİR GECESİ NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Kadir Gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazını yatsının peşine kılamayanlar sahurda da kılabilir.

4 veya 12 rekat olarak kılınan Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir? Kadir Gecesi namazına niyet edilirken şunlar söylenir;

"Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle... Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle... Allahu Ekber..KADİR GECESİ NAMAZI NASIL NİYET EDİLİR?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN