Arama

İmanın şartları nelerdir? İmanın şartları ayet nedir?

İslam dininin temelini oluşturan ögelerden biri olan imanın şartları, bir Müslüman'ın taşıması gereken ön koşullardandır. Bir Müslüman'ın imanın şartları nelerdir? imanın şartları kaçtır? gibi soruların cevabını bilmesi gerekir. Nisa Suresi'nin 136. ayetinde imanın şartları açık olarak belirtilmiştir. Peki, imanın şartlarıyla ilgili ayet ve hadisler nelerdir? İmanın şartlarını öğrenmek için işte detaylar…

  • 1
  • 13
İMAN NEDİR?
İMAN NEDİR?

Sözlükte "güven içinde bulunmak, korkusuz olmak" anlamındaki emn kökünden türeyen îmân "güven duygusu içinde tasdik etmek, inanmak" demektir. "Sağlamlaştırmak, kesin karar vermek, tasdik etmek" mânasındaki akd kökünden türeyen i'tikād da "iman" karşılığında kullanılır.

Terim olarak iman genellikle "Allah'tan alıp din adına tebliğ ettiği kesinlik kazanan hususlarda peygamberleri tasdik etmek ve onlara inanmak" diye tanımlanır. Bu inanca sahip bulunan kimseye mü'min, inancının gereğini tam bir teslimiyetle yerine getiren kişiye de müslim denir. Ayrıca Türkçe'de müslim kelimesinin Farsça kurala göre çoğulu olan Müslüman da (müslimân) bu anlamda kullanılmaktadır.

Fikriyat.com'da yer alan podcastleri dinlemek için tıklayın

İman, Peygamber Efendimiz'in Allahü Teala tarafından getirilip tebliğ buyurduğu; bildirdiği şeylerin tamanını kabul ve tasdik etmektir. İman kalbin bu tasdikinden ibarettir.

Fikriyat.com'un Kur'an-ı Kerim sayfasından sureleri okumak ve dinlemek için tıklayın

  • 3
  • 13
PEYGAMBER EFENDİMİZİN İMAN İLE İLGİLİ HADİSİ
PEYGAMBER EFENDİMİZİN İMAN İLE İLGİLİ HADİSİ

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) bir gün, ashabı ile birlikte otururken beyaz elbise içerisinde bir adam gelir ve Hz. Peygamberin önüne diz çöküp oturur.

Rasulullah'a: "İman nedir?" der.
Rasulullah: "İman: Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe (öldükten sonra dirileceğine), kadere, hayrına ve şerrine inanmandır" cevabını verir.
Adam: "İslâm nedir?" der.
Rasulullah: "İslâm: Allah'a ibadet edip, O'na hiç bir şeyi ortak koşmaman, namazını kılman, farz olan zekâtı vermen, hacca gitmen orucu tutmandır" karşılığını verir.
Adam: "İhsan nedir?" der.
Rasulullah: "İhsan: Allah'ı görüyormuş gibi O'na ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyorsan da O seni görüyor." diye cevap verir. Adam sonra çıkıp gider. (Buhârî, "İman", 37; Müslim, "İman", 1, 5).

Kur'an-ı Kerim'den sure ve meallerin ayet ayet seslendirildiği "Mealli Hatim" podcastlerimizi buradan dinleyebilir ve indirebilirsiniz.

  • 4
  • 13
İMANIN ŞARTLARI KONUSUNUN YER ALDIĞI AYET
İMANIN ŞARTLARI KONUSUNUN YER ALDIĞI AYET

"Ey iman edenler. Allah'a, Resulüne, Resulüne indirdiği Kitab'a ve bundan önce indirdiği Kitab'a iman edin. Kim Allah'ı, meleklerini, Kitab'larını, resullerini ve ahiret gününü inkâr ederse, kuşkusuz sapıklığın en koyusuna (en derinine) düşmüş olur." Nisa Suresi 136. ayet

Nisa Suresi 136. ayeti okumak için tıklayınız

  • 5
  • 13
İMANIN ŞARTLARI NELERDİR?
İMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Müslüman kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Nisa suresinin 136. ayetinde İman'ın şartları açıkça belirtilmiştir. Müslüman bir kişinin bu şartları bilmesi ve yerine getirmesi gerekir. İnanmayan ve yerine getirmeyenlerin sapıklığın en derinine düştüğü yine ayetlerde yer almaktadır. Nisa suresinin 136. ayetinde belirtildiğine göre imanın 6 şartı vardır:

1. Allahü teâlânın varlığına ve birliğine inanmak
2. Meleklerine inanmak
3. Allahü teâlânın indirdiği kitaplarına inanmak
4. Allahü teâlânın Peygamberlerine inanmak
5. Ahiret gününe inanmak
6. Kadere, yani hayır ve şerlerin (iyilik ve kötülüklerin) Allahü teâlâdan olduğuna inanmak.

Seçkin hafızlardan sure mealleri dinlemek için tıklayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN