Arama

Arife günü ibadetleri

Bayramdan önceki gün olan arife, Müslümanları bayrama hazırlayan, bayrama ulaşacak olmanın heyecanının yaşandığı mübarek bir gündür. Bugün yapılan duaların kabul olacağı umut edilir. Arife günü, son iftarla birlikte Ramazan'a veda edilir. Sizler için arife günü yapılacak ibadetleri araştırdık...

Arife günü ibadetleri

Arife (arefe), Kurban Bayramı'ndan önceki güne mahsus bir tabir olsa da ülkemizde Ramazan Bayramı'nın son günü için de kullanılır.

◼ Allah'ın (CC) izniyle Ramazan ayının son gününe ulaştık. Bugün, yapılacak son iftarla Ramazan ayı Müslümanlara veda edecek.

◼ Bayramdan önceki son gün olarak tanımlanan arife, Müslümanlar için oldukça önemli bir gündür.

◼ Mübarek arife günü, bu yıl 20 Nisan tarihinde idrak edilecek. Ramazan Bayramı ise 21 - 22 - 23 Nisan tarihlerinde kutlanacak.

◼ Peygamber Efendimiz (SAV) arİfe gününün önemi ve faziletiyle ilgili olarak:

"Arefe gününden daha çok Allah'ın (CC) cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan (CC) umulur" buyurduğu aktarılmıştır.

(Müslim, "Sıyâm", 196-197)

◼ Peygamber Efendimiz (SAV) arife günü "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, arefe günü yapılan duadır." buyurmuştur.

◼ Bu hadisin ışığında bu mübarek günde, ibadetlerimize sarılmalı, elimizden geldiğince nafile ibadetler yapmalıyız. Namaz, dua ve zikir ile Allah'a (CC) yaklaşıp ona sığınmalıyız.

Sadaka vermek

◼ Bu mübarek günde bolca sadaka vererek Allah'tan (CC) bağışlanma dileyebilir; istek ve dualarınızı O'nun yüce merhametine sunabilirsiniz.

◼ Bayramdan önce verilmesi gereken fıtır sadakasını (fitre) hâla vermediyseniz bu mübarek günde verebilirsiniz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN