Arama

Anne baba hakkının önemine dair 20 ayet

Kul hakları içinde en mühim olanlarından biri anne ve baba hakkıdır. Allah ve Hz. Peygamberimize itaatten sonra anne ve babaya itaat gelir. Çünkü anne ve babalarımız varlık sebebimizdir. Kur'an-ı Kerim'de geçen birçok ayet İslam'ın anne baba hakkında ne kadar hassas olduğunu gösterir. Peki, anne baba hakkının önemine dair ayetler nelerdir?

Sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, eğer geride bir hayır (mal) bırakmışsa, anaya, babaya ve yakın akrabaya meşru bir tarzda vasiyette bulunması -Allah'a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir hak olarak- size farz kılındı.

(Bakara Suresi), 180. Ayet

Onları babalarına nispet ederek çağırın. Bu Allah katında daha (doğru ve) adaletlidir. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

(Ahzâb Suresi), 5. Ayet

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."

(Bakara Suresi), 215. Ayet

Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?" dedi. O da, "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın" dedi.

(Sâffât Suresi), 102. Ayet

Onlara, "Allah'ın indirdiğine (Kur'an'a) ve Peygamber'e gelin" denildiğinde onlar, "Babalarımızı üzerinde bulduğumuz din bize yeter" derler. Peki ya babaları bir şey bilmiyor ve doğru yolu bulamamış olsalar da mı?

(Mâide Suresi), 104. Ayet

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN