Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet olan akıl ile ilgili ayetler

Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet olan akıl ile ilgili ayetler

Gazali'ye göre akıl göz gibi bir alettir. Onun görmesi için "Tevfik-i İlahi" denilen ilimle hayatlanmış ve "Vahy-i İlahi" denilen güneşle ona medet verilmiş olmalıdır. İnsanı diğer canlılardan ayıran ve Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet ise akıldır. İnsanın karanlık olan hayat yolunu aydınlatan akıl hakkında 22 ayet…

Onlara, "İnsanların inandıkları gibi siz de inanın" denildiğinde ise, "Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?" derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.

Bakara Suresi 13. ayet

"Onlara, Allah neyi indirdiyse ona uyun dendi mi dediler ki: Hayır, biz atalarımız neye uyduysa ona uyarız. İyi ama atalarınızın aklı bir şeye ermiyorsa ve doğru yolu bulmadılarsa ne olacak?"

Bakara Suresi 170. ayet

"İnkar edenlerin örneği bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyip (duyduğu veya bağırdığı şeyin anlamını bilmeyen ve sürekli) haykıran (bir hayvan)ın örneği gibidir. Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bundan dolayı akıl erdiremezler."

Bakara Suresi 171. ayet

"Eğer aklınızı kullanabiliyorsanız, O, doğunun da, batının da ve bunlar arasında olan her şeyin de Rabbidir" dedi (Musa).

Şuarâ Suresi 28. ayet

"Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır."

Mâide Suresi 58. ayet

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN