Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • İslam
 • Alak suresi okunuşu ve anlamı nedir? Alak suresinin fazileti hakkında bilgiler...

Alak suresi okunuşu ve anlamı nedir? Alak suresinin fazileti hakkında bilgiler...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde 7 gün 24 saat esasıyla hizmet verecek olan ve inşa çalışmalarına 2016'da başlanan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, bugün resmi olarak açılacak. Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan kütüphanede, 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor. Tarihteki 16 Türk devletini temsilen 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu kubbesinde ise Alak suresinin 4 ve 5. ayetleri yer alıyor. Peki, Alak suresi okunuşu ve anlamı nedir? Alak suresi fazileti hakkında bilgileri derledik.

 • 1
 • 14
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi hakkında bilgiler...
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi hakkında bilgiler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yarın açılışı yapılacak, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 7 gün 24 saat hizmet verecek. İnşa çalışmalarına 2016'da başlanan kütüphane, 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor.

TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından üniversite ve araştırma kütüphanelerine sağlanan EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisans) üyesi olan kütüphanede, bu kapsamda yer alan veri tabanları ve elektronik yayınlar da kullanıma açılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ HAKKINDAKİ BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 • 2
 • 14
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi kubbesinde Alak suresi
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi kubbesinde Alak suresi

Kütüphanede 5-10 yaş arası kullanıcılar için Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, 10-15 yaş arası kullanıcılar için Gençlik Kütüphanesi ile Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Araştırma Kütüphanesi, Cihannüma Salonu, Süreli Yayınlar Salonu, Selçuklu Müze ve Sergi Salonu, Anadolu Salonu, Divan Salonu, Mücellithane, Kitap Şifahanesi ve davet kabul alanları, 500 kişilik konferans salonu, teknoloji sınıfları, mesleki eğitim sınıfları, özel grup çalışma ve film izleme alanları, yemek salonları, seminer salonları, mescit, personel çalışma alanları ve dinlenme alanları yer alıyor.

Tarihteki 16 Türk devletini temsilen 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu, 3 bin 500 metrekare alanda, 224 kişilik oturma kapasitesi ve yaklaşık 200 bin kitaptan oluşan koleksiyona sahip. Salonun kubbesinde, Alak suresinin "O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir." şeklindeki 4 ve 5. ayetleri yazıldı.

Peki, Alak Suresi okunuşu ve anlamı nedir? Alak suresi fazileti hakkında bilgileri derledik.

 • 3
 • 14
Alak suresi nuzül sebebi...
Alak suresi nuzül sebebi...

Alak suresi, mushaftaki sıralamada doksan altıncı, iniş sırasına göre birinci suredir. Kalem suresinden önce Mekke'de inmiştir. Baştan beş ayeti Hz. Peygamber'e gelen ilk vahiy olduğundan ilk inen sure kabul edilir. Geri kalan on dört ayetinin ise sonraları Ebû Cehil hakkında indiği rivayet edilmiştir.

Bazı Kur'an tarihçileri ilk inen sûrenin Müddessir, bazıları da Fâtiha olduğunu ileri sürmüşlerdir. Daha çok tercih edilen görüşe göre, Alak sûresinin ilk beş âyeti Kur'an'ın ilk nâzil olan âyetleridir. Müddessir sûresinin ilk âyetleri ile daha başka bazı âyetlerden sonra tam sûre olarak ilk nâzil olan sûre ise Fâtiha'dır.

Buhârî ve Müslim'de Hz. Âişe'ye isnad edilen rivayete göre Hz. Peygamber, içinde yalnız kalmayı âdet edindiği Hira mağarasında iken Ramazan ayının 27. gecesi (Pazar-Pazartesi) tan yerinin ağarmaya başlamasından az önce ufukta nurdan bir şekil görmüş; o zamana kadar hiç karşılaşmadığı bu nuranî varlığın (Cebrâil) kendisine seslendiğini duymuştur. Hz. Peygamber olayı şöyle anlatır:

"Melek bana okumamı emretti. Kendisine okuma bilmediğimi söyledim. Beni kollarının arasına alıp kuvvetle sıktı; sonra 'oku!' dedi. Ben yine, 'Okuma bilmem' dedim. Beni tekrar kollarının arasına aldı, kuvvetle sıktı ve 'oku!' diye tekrar etti. Ben yine 'Okuma bilmem' dedim. Üçüncü defa kollarının arasına alıp daha kuvvetlice sıktıktan sonra bıraktı ve şöyle dedi: 'Yaratan rabbinin adıyla oku; O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, kalemle (yazmayı) öğretendir. İnsana bilmediklerini öğretmiştir." (bk. Buhârî, "Bed'ü'l-vahy", 3; Müslim, "Îmân",

 • 5
 • 14
Alak suresi fazileti
Alak suresi fazileti

Sözlükte "yapışmak, asılmak, sevgi, ilgi, kan emen kurtçuk" gibi anlamlara gelen alaka kelimesinin çoğulu olan 2. âyetteki "alak" ile aşılanmış yumurtanın ana rahminin iç cidarına asılı vaziyetinin (zigot) kastedildiği anlaşılmaktadır. Ayetler insanın kâmil bir varlık haline gelmesi için önce yaratanı, sonra da yaratılanı yani kendisini ve evreni tanımasının gerekli olduğunu gösterir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN