Arama

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

Müslüman âleminin en mukaddes mabedi Kâbe'ye hürmeten, yüzyıllar boyu yüksek bir yapı inşa edilmedi Mekke'de. Ancak bu mukaddes belde, geçtiğimiz yıllarda büyük bir değişime sahne oldu. "Mekke projesi" nedeniyle devasa binalarla çevrelenen Kâbe ve çevresini, Türkiye'nin ilk hava fotoğrafçısı Orhan Durgut, her yıl gökyüzünden görüntüledi. Durgut'un fotoğraflarıyla, bina sayısının her geçen gün biraz daha arttığı Mekke'nin 11 yıllık değişimi…

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

Yeryüzünde tevhid inancının merkezi olan ve Mekke'de bulunan Kâbe-i Muazzama, yüzyıllardır hac ve umreye gelen Müslümanları ağırlıyor.

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

Müslümanların kıblesi Kâbe, Allah'ın "…Secde et ve yaklaş!" (el-Alak, 19) buyruğu ile ikâmesini emrettiği namazın istikâmeti. Her Müslüman için oldukça önemli olan bu mukaddes mekân, İslâm dünyasının nabzının attığı yer olarak nitelendiriliyor.

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

Beytullah, yani Allah'ın evi olarak tavsîf edilen Kâbe, Âdem aleyhisselamdan itibaren mukaddes bir mabet. Âl-i İmrân suresinin 96-97'inci ayetlerinde, Kâbe'nin önemi Müslümanlar için şöyle vurgulanıyor:

"Gerçek şu ki, insanlar için yapılmış olan ilk ev, âlemlere bir hidayet ve bir bereket kaynağı olan Mekke'deki evdir. Orada apaçık deliller, İbrâhim'in makamı vardır. Oraya giren emniyette olur. Gitmeye gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmelidir ki, Allah bütün âlemlerden müstağnidir."

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

İslâm dünyası için oldukça önemli olan Kâbe, birçok defa kapsamlı inşa ve tamirlerden geçti. Bunların sonuncusu, Osmanlı sultanı dördüncü Murad Han tarafından yapılmıştı.

Mekke 11 yılda nasıl değişti?

Kâbe'nin çevresi ve Mekke ise, ayrı bir önem taşıyordu. Müslümanların kutsal mabedi Kâbe'ye hürmeten, asırlar boyunca etrafında kendisinden yüksek bir yapı inşa edilmedi. Ancak, bu mukaddes beldenin çehresi, geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan "Mekke Projesi" ile değişmeye başladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN