Arama

Hz. Lokman'dan gençlere 40 öğüt

Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilerek, kendilerine değer verilen ve örnek bir insan olarak yad edilen ender şahsiyetlerden birinin Hz. Lokman olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Hz. Lokman'a göre evimize gelen misafirlere nasıl davranmalıyız? Merhametli olmanın faziletleri nelerdir? Yalan söylemenin hükmü nedir? Sizler için, Hz. Lokman'ın oğluna vermiş olduğu değerli 40 öğüdü derledik.

''Oğlum, eğer yaptığın iş hardal tanesi kadar bile olsa ve bir taş içine girse, Allah onu ortaya çıkarır. Muhakkak ki, Allah en gizli işleri bütün inceliğiyle bilir, O her şeyden hakkıyla haberdardır.''

"Ey oğlum! Dünyâ derin deniz gibidir. Çok insanlar onda boğulmuştur. Geminin takvâ, yükün imân, hâlin tevekkül olsun, umulur ki kurtulursun."

Ey oğlum! "Âlimlere karşı öğünmek, akılsızlarla inatlaşmak ve meclislerde, toplantılarda gösteriş yapmak için ilim öğrenme! İhtiyâcım yok diyerek de ilmi terk etme."

Ey oğlum! "Allah'ü Teâlâyı anan hâtırlayan insanlar görürsen onlarla otur. Âlim olsan da, ilminin faydasını görürsün ve ilmin artar, sen ehil isen, sana öğretirler. Allah'ü Teâlâ onlara olan rahmetinden seni de faydalandırır. Allah'ü Teâlâyı zikretmeyenleri görürsen onlardan uzak dur."

''Ey oğul! Açıkta ve gizlide iyi olmaya çalış.''

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN