Arama

Büyüleyen tatil rotaları: Milli Parklar

Dört mevsimi bir arada yaşayan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülke topraklarımızın tamamı, birbirinden özel tabiat ve milli parkı da içinde barındırıyor. Zengin bir floraya sahip ve binlerce hayvanın yaşam alanı olan bu parklar, aynı zamanda birbirinden eğlenceli spor aktivitelerine de imkân tanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, milli parklarımızın tanınırlığını artırmak ve daha detaylı bilgileri ilgililere sunmak amacıyla "Milli Parklar" uygulamasını hayata geçirdi. Bizler de, tabiatı ve tarihi güzellikleri ile büyüleyen milli parklarımızı sizler için derledik.

  • 1
  • 40
Yedigöller - Bolu
Yedigöller - Bolu

1965 yılında milli park olarak koruma altına alınan Yedigöller Havzası, 1642 hektar büyüklüğe sahip. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 metre mesafede sıralanmış yedi adet gölden oluşuyor.

Milli park içindeki "Köyyeri" mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğuna işaret eder.

Milli park bünyesinde bulunan göller, Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak sıralanır. Bu göllerin en büyüğü Büyükgöl'dür. Parkı ziyaret etmek için en uygun aylar nisan-kasım aylarıdır. Burada doğa yürüyüşleri yapabilir, dingin bir gün geçirebilirsiniz.

  • 2
  • 40
Kuş Cenneti - Balıkesir
Kuş Cenneti - Balıkesir

Kuş Cenneti Milli Park alanı, Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolları üzerinde bulunan ve biyolojik çeşitlilik açısından uluslararası düzeyde öneme sahiptir. Önemli karakterdeki ekosistemleri bünyesinde barındıran bir cazibe merkezi ve doğa cenneti olarak adlandırılır.

Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı, 1976 yılında Avrupa Konseyi tarafından çok iyi korunan ve kıta ölçeğinde değer taşıyan doğal alanlara verilen 'Avrupa Diploması'nın en üst kategorisi A sınıfı Diplomayla ödüllendirildi ve ilerleyen yıllarda bu diploma yenilendi.

Kuş Cenneti Milli Parkı bünyesinde barındırdığı 266 kuş, 118 bitki ve Kuş Gölündeki 23 balık türü ve çeşitli sürüngen türleri için yaşamsal öneme sahip. Burada dünyanın birçok farklı yerinden kuş türünün görsel şölenine tanık olabilirsiniz.

  • 3
  • 40
Nemrut Dağı - Adıyaman
Nemrut Dağı - Adıyaman

Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında, Toros dağ silsilesinde bulunur.

Nemrut Dağı, 1988 yılında milli park ilan edildi. Kommagene Kralı I. Antiochos'un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için, 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı'nın yamaçlarına yaptırdığı mezar ve anıtsal heykeller Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisi.

Doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılan ve iyi korunan dev anıtsal heykeller, kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve boyları 8-10 metreyi bulur.

  • 4
  • 40
Spil Dağı - Manisa
Spil Dağı - Manisa

Ege Bölgesi'nde, farklı jeolojik ve morfolojik bir yapıya sahip olan Spil Dağı, Manisa ile İzmir il sınırları arasında, Manisa'nın güneyinde yer alıyor.

Zengin bir tarihe ve floraya sahip olan bu yer, mitolojiye göre adını Anadolu'nun eski ana tanrıçası Kybele (Spilene) ve Frigya Kralı Menos'un kızı olan Sibel'den almış. Manisa il merkezine 24 km, İzmir Bornova'ya 38 km uzaklıktaki Spil Dağı Milli Parkı'nda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait 25 adet dört kişilik (1+1), 14 adet altı kişilik (2+1) orman köşkü bulunmakta olup 184 kişiye konaklama imkânı veriliyor.

Eğer yolunuz Spil Dağı'na düşerse bisiklet, piknik, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği, dağcılık, çadırlı kampçılık, oryantiring veya yamaç paraşütü aktivelerini yapabilirsiniz.

  • 5
  • 40
Göreme - Nevşehir
Göreme - Nevşehir

Nevşehir ile Avanos/Ürgüp ilçeleri arasında 40 kilometrekarelik bir alan kaplayan Göreme Milli Parkı her yıl ortalama bir milyon yerli yabancı turisti ağırlıyor. İçinde hem köklü bir tarihi, hem de muhteşem bir doğayı barındırıyor.

Bir yandan asırlardır duruşunu hiç bozmayan ve canlı siluetler gibi görünen peribacaları, yürürken huzura büründüren vadiler, bir yandan peribacalarının içini mesken tutan medeniyetlerin hikâyesini anlatan fresklerle dolu kiliseler…

Göreme Milli Parkı içinde Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören Yeri, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar yerleşimleriyle Çavuşin ve Avcılar da bulunuyor. Bu alanın oluşumu tam 60 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Volkanlar aktifken püskürttükleri lavlar, Göreme Vadisi'nin zeminini oluşturdu. Yağan yağmurlar, seller ve rüzgârların aşındırmasıyla ile de bölge nakış gibi coğrafyaya kavuştu. Göreme, 6 Aralık 1985'ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN