Arama

YKS ne zaman yapılacak? YKS'ye dair sıkça sorulan sorular

2020 yılında uygulanacak YKS'nin tarihi, corona virüsü tedbirleri kapsamında Temmuz ayına ertelenmişti. Geçtiğimiz günlerde ise YKS'nin Haziran ayında yapılacağı duyuruldu. Yalnızca sınav tarihi değil, sınav süresi ve baraj puanlarına dair de değişiklikler açıklandı. Peki, YKS ne zaman yapılacak? YKS konuları nelerdir? YKS'ye dair en merak edilen ve sıkça sorulan soruları derledik.

  • 1
  • 32
YKS NE ZAMAN YAPILACAK?
YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM'nin YKS için belirlediği ilk tarih, 20 - 21 Haziran'dı. Ancak Mart ayı sonunda koronavirüs tedbirleri kapsamında, 2020 YKS sınavının 25 - 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. En son açıklanan koronavirüs normalleşme planları kapsamında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran'da yapılacağı kesin olarak bildirildi.

'Ev karantinası' günlerinde YKS ve LGS adaylarına sınava hazırlık önerileri

  • 2
  • 32
YKS 2020'DE SINAV SÜRESİ NE KADAR OLACAK?
YKS 2020’DE SINAV SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

YÖK, TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarıldığını duyurdu.Yapılan açıklamada, "TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarıldı.

  • 3
  • 32
BARAJ PUANI KAÇ OLACAK?
BARAJ PUANI KAÇ OLACAK?

Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi.

  • 4
  • 32
YKS KONULARI NELER OLACAK?
YKS KONULARI NELER OLACAK?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS konuları için "YKS'de sorulacak müfredatta da öğrencilerimizin lehine olanlar aranacak. Bu sınavların ortaöğretimi desteklemesi önemlidir. Daha önce yapılanlar çerçevesinde bir sınav olacak" açıklamasında bulundu.

MEB 2020 YKS KONULARI

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığına soru hazırlamada dikkate alması gereken müfredat kapsamını güncelleyen yazıyı gönderdi. 12'nci sınıf öğrencileri, 9, 10 ve 11'inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacak.

  • 5
  • 32
ÖĞRENCİLER TÜRK DİLİ VE EDEBİYATINDA HANGİ KONULARDAN SORUMLU OLACAK?
ÖĞRENCİLER TÜRK DİLİ VE EDEBİYATINDA HANGİ KONULARDAN SORUMLU OLACAK?

Edebiyat ile düşünce akımları, felsefe arasında ilişki gibi konularla birlikte, 'Hikaye' ve 'Şiir' ünitelerinde işlenen konular. Dilbilgisi çalışmaları, öğrencilerin temel eğitimden edindikleri bilgilerden hareketle ünitelerdeki ilgili metinler üzerinden yapılacak. Konu anlatımına girilmeyecek. Gerekirse konulara yönelik kısa açıklamalar yapılabilecek. Öğrenciler tüm dilbilgisi konularından sorumlu tutulacaklar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN